PoradyTo najgorsza kolacja, jaką możesz zjeść przed snem. Będziesz się kręcił na łóżku, zamiast spać

To najgorsza kolacja, jaką możesz zjeść przed snem. Będziesz się kręcił na łóżku, zamiast spać

Problemy z bezsennością. Czego nie jeść?
Problemy z bezsennością. Czego nie jeść?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
17.10.2023 18:39

Problemy ze snem i bezsenność to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Nie tylko stres, przepracowanie i ekspozycja na niebieskie światło wpływają na jakość naszego snu, ale również to, co jemy.

Wielu młodych ludzi doświadcza trudności w zasypianiu, a przyczyny takiego stanu rzeczy są różnorakie. Oprócz stresu i nadmiernego narażenia na niebieskie światło, ważne jest także to, co spożywamy przed snem. Okazuje się, że pewna popularna przekąska, którą lubimy sięgać wieczorem, może znacząco utrudnić nam zasypianie.

W rozmowie z "The Mirror" Katherine Hall, ekspertka ds. snu z ponad 13-letnim doświadczeniem klinicznym, wyjaśnia, że jednym z największych wrogów dobrego snu są chipsy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli masz problem z bezsennością, unikaj słonych przekąsek

Jedzenie i picie mają ogromny wpływ na jakość naszego snu. Niektóre produkty mogą znacząco zakłócić zdrowy sen, a jednym z głównych winowajców okazują się być chipsy, po które chętnie sięgamy wieczorem.

Chipsy są bogate w sód, który zaburza sen. Powoduje on zatrzymanie płynów w organizmie, co prowadzi do podwyższenia ciśnienia krwi. W efekcie organizm nie jest w stanie się zrelaksować i zasnąć.

Dodatkowo, nadmiar soli powoduje częstsze wizyty w toalecie, także w nocy. To również utrudnia zasypianie i powoduje nocne przebudzenia.

Nie tylko chipsy są winowajcą, jeśli chodzi o trudności ze snem. Również inne popularne przekąski, po które lubimy sięgać wieczorem, takie jak słone orzeszki, wpływają negatywnie na jakość naszego snu i utrudniają zasypianie. Tutaj również głównym problemem jest zawarta w nich nadmierna ilość soli.

Co warto jeść przed snem?

Jeśli szukasz zdrowszej kolacji, która nie zakłóci snu, wybierz owoce, takie jak banany, gruszki czy jabłka. Zawierają one tryptofan, który jest aminokwasem niezbędnym do produkcji melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za sen.

Dobrze sprawdzi się również ryż z warzywami lub kasza z jogurtem. Te posiłki są sycące i dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także