NewsyW PRL wiele kobiet zmuszano do picia tego napoju. Dziś wiadomo, że niepotrzebnie

W PRL wiele kobiet zmuszano do picia tego napoju. Dziś wiadomo, że niepotrzebnie

Kobietom w ciąży i karmiącym  polecano kiedyś picie bawarki
Kobietom w ciąży i karmiącym polecano kiedyś picie bawarki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Archiwum Własne | Jordi, Pyszności
17.09.2023 19:30

Czy wiesz, że w okresie PRL kobietom w ciąży i karmiącym piersią polecano pić tzw. "bawarkę". Z czasem okazało się, że było to zupełnie niepotrzebne.

Choć sama nie mam praktycznie wspomnień z okresu PRL, zarówno moja mama, jak i babcia, często wracają do tego okresu podczas długich rozmów. A, że od zawsze interesowałam się historią, mogłabym słuchać takich wspomnień na okrągło. Sama też dopytuję swoje krewne o tematy związane z dawnymi czasami. Jestem mega ciekawa, jak wtedy sobie radziły.

Nie inaczej było też w przypadku tematu ciąży i wychowania dzieci. Bardzo interesuje mnie to, jak to wyglądało kiedyś, gdy nie było badań USGcałej masy udogodnień, z której mogą korzystać współczesne mamy. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bawarka dla kobiet w ciąży i karmiących mam

Podczas takich wspominek, moja mama i babcia jednogłośnie wskazują, że nie przepadały szczególnie za piciem bawarki. Okazuje się, że w okresie PRL zalecano takie praktyki zarówno dla mam, które jeszcze nosiły dziecko pod sercem, jak i kobietom, które karmiły piersią. 

Z tego co usłyszałam, to praktyka ta miała dostarczyć kobietom dodatkowych wartości odżywczych w postaci białka i wapnia. Co więcej, podobno herbata z dodatkiem mleka, bo tym właśnie jest bawarka, miała pobudzaćwzmacniać laktację

Bawarka to herbata z mlekiem
Bawarka to herbata z mlekiem© Archiwum Prywatne | Pyszności

To tylko mit

Jak się okazało jednak z czasem, picie herbaty z dodatkiem mleka wcale nie ma jakiegoś szczególnego działania zarówno w przypadku ciężarnych, jak i karmiących kobiet. 

Dziś wiadomo, że kobiety spodziewające się dziecka, jak i te karmiące, powinny mieć przede wszystkim zdrową i zrównoważoną dietę. Nie powinny też zapominać o witaminach. A jeśli chodzi o samą laktację, to poleca się wprowadzenie do diety m.in.: produktów pełnoziarnistych, orzechów, jogurtów, kefiru, nasion kopru włoskiego, owoców i warzyw. W tym okresie bardzo ważne jest jednocześnie dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Lepiej też stawiać na posiłki lekkostrawne.

Zdrowa i zróżnicowana dieta to podstawa w ciąży i przy karmieniu
Zdrowa i zróżnicowana dieta to podstawa w ciąży i przy karmieniu© Adobe Stock | alexkich

Zanim się pożegnamy, muszę podkreślić, że oczywiście każda kobieta jest inna i zarówno ciąża, jak i karmienie piersi może przebiegać inaczej w każdym przypadku. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości i zapytania, najlepiej skonsultować to ze swoim lekarzem lub położną. 

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także