PoradyZamiast do piekarnika, włóż do lodówki. Rewolucyjny patent na suszenie grzybów

Zamiast do piekarnika, włóż do lodówki. Rewolucyjny patent na suszenie grzybów

Suszone grzyby
Suszone grzyby
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.10.2023 07:37, aktual.: 17.01.2024 18:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wróciłeś do domu ze spaceru po lesie z koszykiem pełnym grzybów? Warto je teraz wysuszyć, ale jak to zrobić w najlepszy sposób? Okazuje się, że do tego celu nie nadaje się jedynie piekarnik lub specjalna suszarka. O jaki sprzęt więc chodzi?

Chyba zgodzisz się ze mną, że kiedy już w naszym domu znajdą się skarby lasu, robimy wszystko, aby wykorzystać ich potencjał w 100 proc. I oczywiście nie ma nic w tym dziwnego, bo grzyby to naprawdę ciekawysmaczny dodatek do wielu dań. Dlatego też bardzo często chcemy zachować część grzybów na później i użyć ich np. do wigilijnych potraw, w których grają pierwsze skrzypce. W moim rodzinnym domu nie może zabraknąć ich między innymi w kwasku, który robi moja mama.

Tylko jak to zrobić w prostyszybki sposób? Okazuje się, że istnieje pewna ciekawa metoda. Co więcej, decydując się właśnie na nią, nie potrzebujesz nawet piekarnika, nici do powieszenia grzybów, czy specjalnej suszarki. Grzyby wysuszysz w zupełnie inny sposób

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chcesz wysuszyć grzyby? Włóż je do lodówki

Wiem, początkowo ten pomysł może wydawać się czystą abstrakcją. W końcu suszenie grzybów kojarzy się nam przede wszystkim z ciepłym środowiskiem, jakie zapewnia, chociażby piekarnik. Daj mi jednak kilka minut, a wszystko stanie się jasne

Też początkowo byłam w szoku, ale kiedy zobaczyłam, jak prezentują się grzyby po takim suszeniu, zaniemówiłam na chwilę z wrażenia. Moim zdaniem jest to najprostsza i zarazem najtańsza opcja suszenia grzybów. Dlaczego? Bo nie musisz uruchamiać specjalnie piekarnika lub suszarki do grzybów. Lodówka i tak pracuje przez cały czas. 

Co więcej, możesz jednocześnie zrezygnować z nawlekania grzybów na nitkę i wieszania ich blisko kaloryfera lub piecyka. Patent z lodówką jest znacznie szybszy. Jak sam więc widzisz, argumentów za użyciem lodówki jest naprawdę sporo. Tylko jak to zrobić?

Suszone grzyby podkreślą smak wielu dań
Suszone grzyby podkreślą smak wielu dań© Adobe Stock | Елена Гурова

Suszenie grzybów w lodówce krok po kroku

Instrukcja suszenia grzybów w lodówce jest bardzo prosta. Jednocześnie należy pamiętać o kilku niezbędnych kwestiach, które są tak naprawdę kluczem do sukcesu w tym przypadku. Zabieramy się do pracy!

Zacznij od odpowiedniego przygotowania lodówki. W tym celu schowaj do szczelnych pojemników wszystkie produkty z lodówki, które mogłyby wpłynąć na zapachsmak grzybów. Zrób też miejsce na jednej półce lodówki. Kiedy będzie już czysta, rozłóż na niej najpierw małe tacki lub papier do pieczenia, a potem oczyszczone oraz pokrojone na mniejsze kawałki grzyby. Pamiętaj, grzyby nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze sobą, dlatego zachowaj pomiędzy nimi małe odstępy.

Grzyby suszone to niezbędny element m.in. wigilijnych dań
Grzyby suszone to niezbędny element m.in. wigilijnych dań© Adobe Stock | waldenstroem

Jeśli chcesz suszyć grzyby w lodówce, musisz pamiętać jeszcze o jednej bardzo ważnej kwestii. Cały proces pójdzie na marne, jeśli w lodówce zabraknie dobrego pochłaniacza wilgoci. Tylko w takich warunkach uzyskasz zadowalające efekty. Grzyby będą gotowe do wyjęcia już po kilku dniach

Oczywiście pamiętaj, aby cały czas trzymać rękę na pulsie i od czasu do czasu zaglądać do grzybów, aby sprawdzić, w jakim są stanie. I to wszystko!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także