NewsyZjedz teraz, bo za tydzień będziesz płakać, że nie ma. Sezonowy produkt właśnie się kończy

Zjedz teraz, bo za tydzień będziesz płakać, że nie ma. Sezonowy produkt właśnie się kończy

Sezon na to warzywo powoli dobiega końca.
Sezon na to warzywo powoli dobiega końca.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

28.05.2024 18:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chrupiące, słodkie, lekko orzechowe — chyba nie ma nikogo, kto nie lubiłby szparagów. Czekamy na nie przez cały rok. Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Tak też jest ze szparagami, bowiem sezon na te warzywa właśnie dobiega końca.

Kiedy na straganach pojawiają się szparagi, to znak, że zaczęła się prawdziwa wiosna. To pyszne, zdrowe i wartościowe warzywa, które w sezonie królują na stole, ale i restauracjach.

Możemy wybierać spośród grillowanych, gotowanych czy pieczonych szparagów. Najczęściej podaje się je z jajkiem, łososiem lub sosem holenderskim. W każdej odsłonie smakują równie dobrze. Niestety, sezon na szparagi powoli dobiega końca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy szparagi można jeść przez całe lato?

Szparagi były znane już w starożytności. Uprawiali je zarówno Rzymianie, jak i Grecy czy Egipcjanie. W szybkim czasie warzywa rozpowszechniły się na całym świecie. Kwitną wczesną wiosną, jednak dojrzewają na przełomie kwietnia i maja. W tym roku pojawiły się wyjątkowo wcześnie, bowiem pierwsze pęczki krajowych szparagów sprzedawano już na początku kwietnia.

Choć roślina kwitnie przez całe lato, sezon na te warzywa trwa niespełna osiem tygodni. Dlaczego nie można zbierać szparagów przez całe lato?

"Karpa, czyli kłącze, czyli podziemny pęd ma swój ograniczony potencjał — skończoną liczbę wypustek, jakie jest w stanie w danym roku wyprodukować. Jeśli zetniemy je wszystkie, roślina nie przetrwa zimy, bo nie będzie się miała jak odżywić, jak odbudować" - czytamy w poście opublikowanym przez Gospodarstwo Ludwika Majlerta.

"Musimy dać im urosnąć, przekształcić się w bujne asparagusowe krzewy nazywane pędami asymilacyjnymi, dzięki którym podziemna część szparaga będzie mogła się odżywić, odbudować, wzmocnić przed kolejnym sezonem" - czytamy w dalszej części postu.

Jak długo kwitną szparagi?

Mogłoby się wydawać, że szparagi można jeść przez cały okres owocowania. To mit. Ze względu na to, że jest rośliną wieloletnią, trzeba o nią dbać, aby co roku dawała plony. Zbieranie owoców przez cale lato mogłoby przyczynić się do znacznego pogorszenia się kondycji rośliny. W kolejnym sezonie mogłaby nie wydać tylu owoców. Z tego powodu rolnicy skracają czas plonowania o kilka tygodni. Jeśli chcesz cieszyć się smakiem szparagów, udaj się do sklepu lub na targowisko. W następnym tygodniu może ich już nie być.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także