1 składnik sprawia, że naleśniki wychodzą lekkie i puszyste jak chmurka. W każdej naleśnikarni o tym wiedzą
Naleśniki należą do tych potraw, o których przyrządzanie można toczyć zażarte dyskusje. Z jednej strony ich zrobienie jest proste jak drut, z drugiej - nie chodzi przecież o to, by były byle jakie. Jak smażyć puszyste naleśniki? To pytanie, na które odpowiedź wcale nie jest taka oczywista.
26.10.2022 09:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gdyby w miejsce słowa ,,naleśniki" wstawić jakiegoś charyzmatycznego bohatera, jego historia mogłaby być przykładem spełniania marzeń i dążenia do rzeczy wielkich. Naleśniki przeszły bowiem długą i krętą drogę by stać się jednym z najpopularniejszych dań na świecie. Od powstania ciasta naleśnikowego w starożytnej Grecji, przez rozwój we Włoszech, aż po finał tej epickiej historii, a więc wyjście z łatki leguminy, czyli przyrządzanych na słodko potraw deserowych, i wkroczenie w definicję pełnoprawnego dania obiadowego.
Niezależnie od przeznaczenia naleśników, bo ich podanie czy to na słodko, czy na wytrawnie, jest teraz bardzo różnorodne, to co w nich cenimy to puszystość i delikatność. Jak to osiągnąć? Sposoby na to są proste, ale być może nie wszystkim znane. Każdy z nich dokładnie wyjaśniamy poniżej.
Jak smażyć puszyste naleśniki? Patenty:
Odpowiedni wybór mąki. Kiedy kupujemy mąkę w sklepie nie powinniśmy kierować się przypadkiem. Mąka pszenna zawiera gluten, który sprawia, że ciasto staje się elastyczne. Natomiast idealny typ mąki do naleśników to 450, 500 lub 550. Mąkę warto również przesiać przed wyrobieniem ciasta. Dzięki temu nabiera powietrza, a ciasto staje się bardziej pulchne.
Woda. Ale nie byle jaka. Zamiast dodawać do mleka zwykłą wodę, wybierzmy mineralną wodę gazowaną. Naleśniki wyjdą dzięki temu nadzwyczajnie puszyste. Dzieje się tak, bo woda gazowana napowietrza ciasto.
Jajka. Większość z nas dodaje do ciasta naleśnikowego całe jajka naraz. Patentem na to, by naleśniki wyszły ultra delikatne, jest oddzielenie żółtek od białek i ubicie tych drugich na niezbyt sztywną pianę przed dodaniem ich do ciasta. Piankowy efekt gwarantowany.
A może by tak puszyste, japońskie fluffy pancakes? Przepis z naszego kanału na YouTube znajdziecie poniżej.