Zamiast wylewać do zlewu, dodaj do zup i naleśników. Babciny patent podkręci smak
W czasach, gdy ser kupuje się przede wszystkim w markecie, a samodzielna produkcja odeszła w zapomnienie, wiele osób nawet nie wie, co znajduje się w szklankach. Nasze babcie nie marnowały ani jednej kropelki cennego płynu, wykorzystując go do codziennych potraw.
29.10.2024 | aktual.: 05.11.2024 11:27
To produkt uboczny powstający przy produkcji serów, ale sam w sobie zdecydowanie nie jest odpadem. Serwatka świetnie sprawdzi się jako dodatek do wielu kuchni, stanowiąc przy tym naprawdę dobry suplement diety. Wylewanie jej do zlewu to niemal zbrodnia. Przy produkcji kilograma sera powstaje nawet 9 litrów, więc tym bardziej szkoda, by zmarnowały się w odpływie.
Właściwości serwatki
Ten pozornie zwykły płyn, który jest produktem ubocznym przy produkcji sera, skrywa w sobie prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Główne składniki serwatki to woda, witaminy, aminokwasy i białko. Zawiera również biotynę, kwas pantotenowy oraz minerały takie jak wapń i fosfor. Ma również mało kalorii oraz tłuszczu, więc nie powinny obawiać się jej osoby na diecie. Zawiera także pełnowartościowe białko, które jest łatwo przyswajalne przez organizm. Białka serwatkowe są szczególnie cenione przez sportowców ze względu na swoje właściwości anaboliczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jest także zalecana jako środek wspomagający po odwodnieniach oraz podczas rekonwalescencji po kontuzjach. Zawarte w serwatce aminokwasy mają działanie antyoksydacyjne, chroniąc przed rozwojem chorób nowotworowych i przyspieszając przemianę materii. Wapń zawarty w serwatce jest niezbędny dla utrzymania zdrowych kości i zębów.
Jak wykorzystać serwatkę?
Produkcją serów w moim domu zajmowała się zawsze babcia. To ona nauczyła całą rodzinę, że serwatkę trzeba przelać do szklanki i wykorzystać później. Niepozorny płyn sprawdzi się jako składnik ciasta na naleśniki, marynaty do mięs czy też do stworzenia zup, takich jak żurek, barszcz biały, barszcz czerwony, zupa pomidorowa i zupa jarzynowa. Można z nią przygotować bułeczki z dodatkiem ziół, słodkie ciasta z bakaliami i orzechami, a także lekkie naleśniki, pancakes, placki czy racuchy. Niestety serwatka szybko się psuje, więc wykorzystać ją trzeba niemal od razu.
Serwatczanka, choć mniej znana w niektórych częściach Polski, to prawdziwy kulinarny skarb regionów, gdzie tradycyjnie produkowano sery. To połączenie wywaru z wędzonki, delikatnej serwatki i ostrego chrzanu, które pokochają miłośnicy żurku.
Serwatka do produkcji sera
Z serwatki przygotować można również włoski ser ricotta. Wystarczy podgrzać serwatkę, a na powierzchni pojawi się delikatny skrzep, który można odcedzić i wykorzystać do przygotowania pysznych deserów.