Polski twaróg nie ma z nim szans. Włoski specjał wzmacnia kości i poprawia trawienie
Jesteś fanem twarogu? W takim razie musisz spróbować włoskie ricotty. Ten włoski ser opanował cały świat, jednak w Polsce nie cieszy się szczególną popularnością. Warto włączyć go do swojej diety, bowiem kryje w sobie mnóstwo cennych składników odżywczych.
24.05.2024 18:40
Włochy to stolica dobrego wina i… sera. To właśnie tam wynaleziono słynne Parmigiano Regiano, Grana Padano, Pecorino Romano, mozzarellę czy ricottę. Ta ostatnia nie cieszy się szczególną popularnością w Polsce, a szkoda, bowiem jest pełna smaku i cennych witamin. Co warto o niej wiedzieć?
Zobacz także
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak powstała ricotta?
Historia ricotty zaczęła się już w starożytności, a dokładniej w starożytnym Rzymie. Jak przygotowywano ricottę? Głównym składnikiem jest mleko. Zwykle jest to mleko owcze lub krowie. Świeże mleko gotuje się aż dwa razy. Za pierwszym razem mleko oddziela od serwatki, a za drugim gęstnieje, tworząc delikatny, mazisty ser.
Jak smakuje ricotta? Wszystko zależy do jej gatunku. Klasyczna ricotta jest delikatna, kremowa i puszysta. Z kolei solona ricotta przypomina coś pomiędzy twarogiem a ostrą, orzechową fetą. Klasyczny wariant sprawdzi się przy słodkich wypiekach i deserach, a wersja solona przy pizzach, tartach i sałatkach.
Nie można nie zwrócić uwagi na niezwykłą konsystencję, bowiem ser z wyglądu przypomina dobrze znany nam twaróg. Po przekrojeniu okazuje się, że jest od niego znacznie delikatniejszy, a przy tym kremowy.
Dlaczego warto jeść ricottę?
Choć w ricotcie znajduje się aż 20-30 proc. Tłuszczu ser jest stosunkowo niskokaloryczny. W 100 g produktu znajduje się zaledwie 174 kcal. Z powodzeniem można jeść nawet na diecie. Ricotta to także źródło wielu cennych witamin, takich jak witamina A, D, K i niemalże wszystkie witaminy z grupy B. Poza wspomnianymi witaminami w serze znajduje się wiele wapnia i łatwo przyswajalnego białka.
Jak włączyć ricottę do swojej codziennej diety? Ze względu na kremową konsystencję i neutralny smak można dodawać ją wszędzie tam, gdzie zwykle dodaje się twaróg czy śmietanę. Ser delikatnie zagęści sosy, a także nada im przyjemnej kremowości. Z powodzeniem można zastąpić nim twaróg sernikowy. Sernik na ricotcie wychodzi niezwykle miękki i puszysty.
Zobacz także