PrzepisZupyBabciny barszcz na obiad w Środę Popielcową. Niby postny, a taki pyszny

Babciny barszcz na obiad w Środę Popielcową. Niby postny, a taki pyszny

Barszcz biały - Pyszności
Barszcz biały - Pyszności
Źródło zdjęć: © Canva | Adam88xx
14.02.2024 08:42

Kiedy w Środę Popielcową rozpoczyna się post, wiele osób rezygnuje również z potraw mięsnych. W moim domy zawsze tego dnia serwowany był barszcz biały z ziemniakami. Mimo braku wędzonki i kiełbasy, smakuje obłędnie.

Tradycje katolickie są mocno zakorzenione w naszej kulturze, więc i o poszczeniu w Środę Popielcową większość z nas słyszała. Aby jednak brzuchy nie burczały, moja babcia gotowała wielki gar pysznego barszczu. Jest tak smaczny, że nikt nie tęskni za mięsem. Na to danie czekało się cały rok.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Postny barszcz biały

Przyjęło się, że w Środę Popielcową mięsa się nie je, ale oczywiście decyzja ta należy do każdego indywidualnie. Jeśli jednak poszukujesz pomysłu na smaczny obiad bez mięsa lub po prostu masz ochotę na rozgrzewającą zupę, to barszcz biały z przepisu mojej babci sprawdzi się tutaj po prostu znakomicie.

Barszcz biały - Pyszności
Barszcz biały - Pyszności© Canva | Dar1930

Wyjątkowy smak zupy to zasługa dużej ilości suszonych grzybów, które babcia zawsze miała w swojej spiżarni. Na szczęście dziś kupienie ich w markecie nie sprawi większego problemu.

Składniki:

  • 1 litrowy słoik suszonych grzybów,
  • warzywa na wywar (marchewka, pietruszka i seler) - lub 3 litry gotowego bulionu warzywnego)
  • 3 cebule,
  • 500 ml zakwasu na żur,
  • ziele angielskie, liście laurowe,
  • sól i pieprz,
  • olej roślinny do smażenia,
  • ziemniaki.

Sposób przygotowania:

  1. Zacznij od ugotowania wywaru z warzyw. Wrzuć do garnka marchewki, pietruszki i solidny kawałek selera. Zalej ok. 3 litrami wody.
  2. W międzyczasie namocz suszone grzyby w zimnej wodzie.
  3. Do gotującego się wywaru dodaj grzyby wraz z wodą, w której się moczyły. Wrzuć też kilka listków laurowych, kulek ziela angielskiego, sól i pieprz. Całość gotuj na wolnym ogniu, aż grzyby zmiękną.
  4. Cebulkę posiekaj i zeszklij na oleju rzepakowym. Połowę dodaj do zupy. Wlej też zakwas i gotuj jeszcze kilka minut.
  5. Ugotuj ziemniaki w osolonej wodzie i utłucz je. Polej je okrasą z cebuli. Barszcz wlej do talerzy i nałóż do środka ziemniaki, jeśli je lubisz.

Ten barszcz grzybowy to idealna propozycja na pyszny i sycący obiad, nie tylko w czasie postu. Bogaty smak grzybów i warzyw z pewnością zachwyci wszystkich, bez względu na to, czy praktykują post, czy jednak nie obchodzą świąt kościelnych.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także