NewsyCeny jajek wystrzelą w górę nawet o kilkadziesiąt procent. Hodowcy wskazali właśnie dokładną datę

Ceny jajek wystrzelą w górę nawet o kilkadziesiąt procent. Hodowcy wskazali właśnie dokładną datę

Ceny jajek wystrzelą w górę - hodowcy ostrzegają - Pyszności; Foto: Canva.com
Ceny jajek wystrzelą w górę - hodowcy ostrzegają - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
31.08.2022 09:51

Okazuje się, że już jesienią jajka będą rekordowo drogie. Głównym powodem jest wyjątkowo niska liczba wylęgających się piskląt. W konsekwencji niedługo ceny jajek wzrosną nawet o kilkadziesiąt procent. Należy zaznaczyć, że sytuacja ta dotyczy nie tylko Polski, ale również innych krajów europejskich. Poniżej podajemy więcej szczegółów.

Rekordowe ceny jajek

Jajka- Pyszności; Foto: Pixabay.com
Jajka- Pyszności; Foto: Pixabay.com

Według portalspozywczy.pl już jesienią i zimą możemy spodziewać się dużego wzrostu cen jajek. Okazuje się, że głównym powodem jest wyjątkowa niska liczba wylęgających się piskląt.

W przemyśle drobiarskim prognozy prognozy dotyczące przyszłości buduje się przede wszystkim w oparciu o wylęgi piskląt, które są dla branży rodzajem wskaźników wyprzedzających. W czerwcu i lipcu tego roku dostępna na rynku liczba jednodniowych kur nieśnych była katastrofalnie niska. - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor do spraw analiz KIPDiP, w rozmowie z portalspozywcz.pl

Należy zaznaczyć, że w lipcu 2022 roku wylęgło się aż o 52 % mniej piskląt niż rok temu. Okazuje się, że problem ten dotyczy również innych krajów europejskich, takich jak Niemczy, czy Włochy. W związku z tym w Niemczech liczba wylęgających się piskląt zmalała o 38%, a we Włoszech o 47%.

Według Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz przyczyną spadku wylęgów niosek są niestabilne ceny paszy, a także duże koszty energii elektrycznej i cieplnej.

Co czeka nas zimą?

Supermarket - Pyszności; Foto: Canva.com
Supermarket - Pyszności; Foto: Canva.com

W lipcu inflacja osiągnęła już ponad 15 %. Obecnie wiele produktów żywnościowych podrożało. W związku z tym zastanawiamy się, co przyniesie przyszłość. Jednak okazuje się, że ceny jajek to nie jedyny problem, który pojawi się już niedługo.

Wielu z nas obawia się wysokich kosztów energii elektrycznej. Poza tym możliwe, że pojawi się problem z brakiem prądu. Niestety prognozy nie napawają optymizmem.

W przypadku okresów z niskimi temperaturami i niską wietrznością sytuacja bilansowa może być trudna. - ostrzega firma Polskie Sieci Elektroenergetyczne, operator krajowej sieci energetycznej.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować łódki z tortilli z kurczakiem, serem i sosem pomidorowym krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także