PoradyChuda i zdrowa ryba z Bałtyku. Większość Polaków nie docenia i wybiera dorsza

Chuda i zdrowa ryba z Bałtyku. Większość Polaków nie docenia i wybiera dorsza

Chuda i zdrowa ryba z Bałtyku. Większość Polaków nie docenia i wybiera dorsza
Chuda i zdrowa ryba z Bałtyku. Większość Polaków nie docenia i wybiera dorsza
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
28.01.2024 13:28

Ryba, o której być może nie słyszałeś, a która jest nie tylko niezwykle zdrowa, ale także niedroga, to zębacz smugowy. W Polsce nie jest ona zbyt popularna, mimo że jest obecna także w Bałtyku. Warto jednak poświęcić jej nieco więcej uwagi, gdyż jej zalety są liczne i znaczne. Co więcej, jest tańsza niż dorsz, który jest jednym z najpopularniejszych gatunków ryb w naszym kraju.

Zębacz smugowy to ryba chuda, niskokaloryczna, niezwykle smaczna i stosunkowo tania. Może odstraszać swoją nazwą, ale powinien przyciągać swoim składem i właściwościami prozdrowotnymi. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu gatunkowi, aby zrozumieć, dlaczego warto go jeść.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego warto włączyć zębacza smugowego do swojej diety?

Na polskim rynku rybnym dostępne są różne gatunki ryb, które mimo swojego atrakcyjnego wyglądu, modnej reputacji i smaku, nie powinny zbyt często gościć na naszych talerzach. Przykładem mogą być panga i tilapia, które są hodowane w Wietnamie i karmione mieszanką wody i substancji chemicznych. Podobnie jest z łososiem hodowlanym, który często jest określany jako najbardziej toksyczne mięso świata.

Wszystko to wynika z metod "produkcji" tych ryb, które sprawiają, że ich mięso nie zawiera pożądanych wartości odżywczych. Zupełnie inaczej jest w przypadku zębacza smugowego. Ta ryba mogłaby konkurować w zawodach na oceanicznego mistera zdrowia i jakości.

Zębacz smugowy charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością tłuszczu (3 g na 100 g produktu), ale dostarcza organizmowi dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Dodatkowo, wyróżnia się wysokim stężeniem witamin B6 i B12, a także minerałów: selenu, fosforu, cynku i magnezu. Nie brakuje w nim również białka, co czyni go wartościowym posiłkiem w dietach sportowych i odchudzających.

Wszystkie te mikro- i makroelementy sprawiają, że zębacz smugowy ma niezwykle korzystny wpływ na kondycję ludzkiego organizmu. Wzmacnia odporność, reguluje poziom złego cholesterolu, obniża stres, wspiera produkcję czerwonych krwinek i utrzymuje dobry stan skóry. Czy warto go jeść? To pytanie wydaje się być retoryczne.

Gdzie można kupić zębacza smugowego?

Można by pomyśleć, że ze względu na swoją egzotyczną nazwę, zębacz smugowy jest trudno dostępny w sklepach. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Zębacza można kupić nie tylko w sklepach rybnych, ale również w popularnych dyskontach, gdzie cena za kilogram wynosi nieco poniżej 40 zł. Warto więc po niego sięgać, ponieważ rosnący popyt na ten gatunek ryby sprawi, że jego obecność w supermarketach będzie jeszcze częstsza.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także