PoradyDoświadczeni grzybiarze zawsze zerkają na Księżyc przed grzybobraniem. Mają ważny powód

Doświadczeni grzybiarze zawsze zerkają na Księżyc przed grzybobraniem. Mają ważny powód

Faza Księżyca a grzyby - Pyszności; Foto Canva.com
Faza Księżyca a grzyby - Pyszności; Foto Canva.com

13.10.2022 12:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon grzybowy w pełni. W wielu polskich lasach mamy do czynienia z prawdziwym wysypem grzybów. Można znaleźć je co krok. Faza Księżyca a grzyby to kluczowa myśl, która pojawia się tuż przed zaplanowaniem grzybobrania. Jak to wpływa na nasze zbiory?

Faza Księżyca a grzyby - kiedy możemy spodziewać się największych zbiorów?

Takiego urodzaju grzybów w roku 2022, chyba nikt się nie spodziewał. Po długo trwającej suszy, w końcu pojawiły się opady deszczu, dni i noce są ciepłe, co oznacza, że grzybów w polskich lasach, powinno być pod dostatkiem. Okazuje się, że nie tylko te czynniki są decydujące w tym kontekście, ile grzybów uda nam się zebrać. Faza Księżyca a grzyby to pytanie, które pojawia się w naszych głowach, tuż przed wyruszeniem do lasu.

Grzyby - Pyszności; Foto: Canva.com
Grzyby - Pyszności; Foto: Canva.com

W opinii wielu wytrawnych grzybiarzy, z największym wysypem grzybów, mamy do czynienia tuż po pełni Księżyca. Teorie na ten temat są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Co prawda, nie znalazły one żadnego naukowego potwierdzenia, ale niektórzy żyją w przekonaniu, że tak faktycznie jest. Mamy do czynienia z trzema podstawowymi teoriami: grzyby nie rosną podczas pełni Księżyca, podczas pełni jest największy wysyp, więc najlepiej chodzić tuż po lub teoria, że prawdziwy wysyp zaczyna się w nowiu i trwa aż do pełni.

Która teoria jest najbliższa prawdy?

Okazuje się, że żadna z wyżej wymienionych teorii nie została oficjalnie potwierdzona. Zagadka "faza Księżyca a grzyby" nie zostanie w związku z tym rozwiązania. Nie ma na to żadnego naukowego potwierdzenia. Kiedy więc najlepiej jest wybrać się na grzyby? Z pewnością decydujące znaczenie, będą miały warunki pogodowe. Niezwykle ważne są opady, odpowiednia temperatura i wilgotność ściółki w lesie - wtedy przygotujemy smaczne obiady. W przypadku suszy i niesprzyjających warunków atmosferycznych nawet Księżyc nie będzie w stanie pomóc!

Co powiesz na aromatyczny krem z grzybów leśnych? Koniecznie zobacz film z przepisem na naszym kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także