Jak zrobić pączki? Oto przepis na pączki idealne
70 gramów, 300 kalorii i niebo w gębie. Tłusty czwartek moglibyśmy obchodzić co czwartek, w końcu wszyscy kochamy pączki. Kulka wykonana z drożdżowego ciasta nadzianego marmoladą, konfiturą różaną, czekoladą czy budyniem rozpieszcza nasze zmysły. Jak zrobić pączki? Oto wszystko, co musicie wiedzieć o przepisie na pączki.
06.06.2018 22:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak zrobić pączki – historia pączków
Pączki znano już w czasach pogańskich, oczywiście nasz pogański pączek znacznie różnił się od wersji, w której znamy go i jemy dzisiaj. Otóż pączusie przygotowywano z ciasta chlebowego, a nadzienie stanowiła słonina lub boczek. Pierwotne pączki nie były zatem deserem, ale słonym lub pikantnym daniem. W Polsce mówiono na nie pampuchy lub kreple i podawano ze skwarkami.
Pierwszy raz pączek pojawił się w literaturze za sprawą Mikołaja Reja. Pewnie Wasza polonistka zapomniała Wam przekazać przy omawianiu „Żywota człowieka poczciwego”, że ten utwór jest kluczowy w literackiej historii dobrze znanej Wam przekąski. „Mnieysi stanowie pieką kreple, więtsi torty” – tak pączek na papierze wyszedł spod ręki Mikołaja Reja.
Słodkie pączki pojawiły się na stołach w drugiej połowie XVI wieku. Nie sprzyjały wybiórczemu uzębieniu społeczeństwa, bowiem były twarde jak kamień. Dopiero w XVIII wieku, gdy na świecie pojawiły się drożdże, pączkom nadano miękkość i puszystość. I tutaj po raz kolejny pączek wstępuje do literatury:
„Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko mógłby go podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku znowu się rozciąga i pęcznieje do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska” – pisał Jędrzej Kitowicz w „Opisie obyczajów”.
W literaturze przedmiotu (czyt. pączka) znajdziecie również wzmianki o Cecylii Krapf, która pod koniec XVII wieku w swojej wiedeńskiej cukierni serwowała drożdżowe kuleczki nadziewane owocami. Natomiast pewnego berlińczyka o wojskowych aspiracjach życie zmusiło do porzucenia marzeń i skupieniu się na rzeczywistości. Mężczyzna pozbawiony zdrowia i refleksu mógł spełnić się jedynie na polu bitwy w kuchni polowej, co również zrobił. Połączenie militarnych zapędów ze zdolnościami kulinarnymi zakończyło się powstaniem drożdżowego ciastka o kształcie armatniej kuli wypełnionego wybuchowo dobrym nadzieniem.
Przepis na pączki
Tak od historii przejdziemy do kuchni i zdradzimy Wam przepis na pączki domowe. Jak zrobić pączki z marmoladą? Przygotujcie 250 ml mleka, 50 gramów świeżych drożdży, 3 łyżki cukru, 500 g mąki pszennej, szczyptę soli, łyżkę cukru waniliowego, jajko, 4 żółtka, 4 łyżki stołowe masła, 2 łyżki spirytusu, litr oleju rzepakowego lub smalcu, marmoladę wieloowocową, 100 g cukru pudru, lukier (250g cukru, 2 łyżki soku z cytryny) i smażoną skórkę pomarańczową. Robienie pączków z marmoladą zaczynamy od podgrzania mleka, wlewamy je do miski i dodajemy pokruszone drożdże, łyżkę mąki i cukru. Mieszamy i wstawiamy do większego garnka z ciepłą wodą, następnie odstawiamy na 15 minut i czekamy aż nasza mikstura zacznie się pienić. Kolejnym krokiem jest przesianie mąki do dużej miski i dodanie do niej soli oraz cukru waniliowego. Jajka i żółtka ucieramy z pozostałymi 2 łyżkami cukru. Mamy osiągnąć białą i puczystą pianę.
Do miski z mąką wlewamy wyrośnięte drożdże i mieszamy drewnianą łyżką, dodajemy ubite jajka i mieszamy. Następnie przechodzimy do ręcznego wyrabiania ciasta. Dodajemy do niego roztopione masło i spirytus. Wyrabiamy dalej aż do momentu całkowitego połączenia się składników. Miskę z ciastem odstawiamy w ciepłe miejsce i czekamy 1,5h aż wyrośnie.
Przygotowujemy stolnicę – posypujemy ją mąką i wykładamy ciasto. Wygniatamy je chwile, by pozbyć się z niego pęcherzyków powietrza. Rozpłaszczamy je na placek o średnicy około 30 cm i grubości na 2 cm. Szklanką o średnicy 6,5 cm wycinamy kółka. Z reszty ciasta lepimy kulkę, rozpłaszczamy ją i powtarzamy proces wycinania od nowa.
Nasze krążki rozkładamy na stolnicy i przykrywamy ściereczką. Czekamy 30 minut. Każdy krążek spłaszczamy na dłoni i w jego środek kładziemy łyżkę marmolady, zlepiamy brzegi i formujemy kulkę. Odkładamy nasze kulki i przykrywamy na 15 minut ściereczką.
Wyrośnięte pączki wkładamy na rozgrzany olej lub smalec. Smażenie trwa ok. 2 minut na każdą stronę. Wyławiamy je łyżką cedzakową i odkładamy na wyścielone papierowym ręcznikiem talerze. Posypujemy cukrem pudrem lub lukrem. By zrobić lukier mieszamy cukier z sokiem z cytryny. Posypujemy smażoną skórką z cytryny.