Do idealnego bigosu potrzebujesz tylko 1 przyprawy. Wiele osób jej nie docenia
Bigos to potrawa, którą kochamy wszyscy. Jednak żeby ją przygotować, potrzeba nie lada wiedzy i... czasu. Na pewno czynnikiem odstraszającym niedoświadczonych kucharzy jest fakt, że dość łatwo tę potrawę sknocić - na przykład używając złych proporcji przypraw. A jaka jest najlepsza przyprawa do bigosu? Wyjaśniamy.
15.11.2022 16:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Istnieje tyle samo zasad co do gotowania bigosu, co jego wersji. Raczej rzadko kto gotuje tę potrawę tylko dla siebie. Zwykle ilość „odbiorców” jest spora, a stąd bierze się potrzeba, by bigos posmakował każdemu.
Istotną kwestią w przygotowaniu bigosu jest jego doprawienie. Ponieważ - jak wspomnieliśmy - zazwyczaj gotujemy go nie dość, że dla wielu osób, to jeszcze z zapasem na kolejne dni, ostatnią rzeczą, jaką byśmy chcieli, jest zepsucie całego bigosu źle użytymi przyprawami.
W przypadku bigosu słowo „przyprawy” można jednak rozumieć dwojako. Za aromat tego dania odpowiadają bowiem zarówno przyprawy rozumiane sensu stricto, co pozostałe składniki. Każde z nich dodaje do bigosu swoją własną nutę smakową. A to ich połączenie jest takie ważne w tej potrawie.
Jaka jest najlepsza przyprawa do bigosu?
Pomimo częstego przyprawiania bigosu takimi przyprawami jak ziele angielskie, liść laurowy, jałowiec czy majeranek, trzeba tu jasno podkreślić jedną rzecz. Najważniejszą przyprawą w bigosie jest pieprz. Pozostałe nuty smakowe wychodzą z użytych już wcześniej składników.
Kwaśna kapusta kiszona, słodka kapusta biała, wędzony boczek i śliwka, suszone leśne grzyby, które dodają daniu umami... Jak widzicie, znajduje się tu pokaźna paleta doznań smakowych, sprawiająca, że bigos jest jednym z najbardziej aromatycznych dań, jakie znamy.
Ważne przyprawy, o których można zapomnieć
I tu ponownie pisząc ,,przyprawy" mamy na myśli produkty, które dodane do bigosu, nadają mu niepowtarzalnego smaku.
Często pomijanym składnikiem jest woda po gotowaniu grzybów. Nie wylewaj jej, za to dodaj część do bigosu. Jest niczym umami w płynie.
Kierując się tradycyjnymi przepisami, kieliszek żubrówki jest jedynym alkoholowym dodatkiem w bigosie. Warto jednak użyć do niego również czerwonego wina lub ciemnego piwa. Te trunki doskonale podkręcą goryczkę całej potrawy.
Jeśli szukasz inspiracji obiadowych, sprawdź ten przepis z naszego kanału na YouTube.