PoradyJeść, czy nie jeść po 18? Odpowiedź jest tylko jedna

Jeść, czy nie jeść po 18? Odpowiedź jest tylko jedna

Czy można jeść po godzinie 18?
Czy można jeść po godzinie 18?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pixel-Shot

06.11.2023 19:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Temat jedzenia po 18 od dłuższego czasu stanowi pole do zaciekłych dyskusji. Jak wygląda to w realnym życiu? To prawda czy powielany od wielu lat mit?

Podejście do jedzenia w świadomyrozsądny sposób jest jak najbardziej na tak. To bardzo dobra wiadomość, że nasze społeczeństwo podchodzi do tego tematu z powagą i próbuje znaleźć najlepsze rozwiązanie. Z drugiej jednak strony nie brakuje nieprawdziwych wiadomości, które są powtarzane od wielu lat. I wierzy w nie naprawdę wiele osób. 

Tematem spornym jest, chociażby spożywanie posiłków po godzinie 18. Istnieje spore grono, które trzyma się tej zasady, kiedy więc na zegarze wybije 18, nie jedzą już zupełnie niczego. Z drugiej strony jest i grupa, która uważa, że to tylko powielany mit i jak najbardziej można jeść po 18. Gdzie tkwi prawda?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy jedzenie po 18 może nam zaszkodzić? 

Od wielu lat co jakiś czas spotykam się z teorią, że nie należy jeść po 18, bo po tej godzinie nasz metabolizm przestaje pracować, a co za tym idzie, nie spalamy jedzenia, które przed chwilą zjedliśmy. Takie zjawisko ma wpływać niekorzystnie na naszą wagę, która z czasem będzie rosła. Jakie jest więc rozwiązanie? Nie jeść po godzinie 18. Ale czy to na pewno ma sens?

No właśnie nie do końca tak to działa. Oczywiście, jeśli będziemy objadać się po godzinie 18 niezdrowym i ciężkostrawnym jedzeniem, na pewno wpłynie to niekorzystnie na nasze funkcjonowanie. Po pierwsze, trawienie takiego posiłku będzie nie lada wyzwaniem, a co za tym idzie, możemy odczuwać pewien dyskomfort. Świetnym przykładem mogą być tutaj problemy ze snem. Warto wspomnieć również o wyrzutach sumienia, jakie mogą pojawić się po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku tuż przed snem. Tym bardziej jeśli w ciągu dnia staramy się jeść zdrowo i z głową.

Wcale nie musisz rezygnować z kolacji, o ile jest ona lekka
Wcale nie musisz rezygnować z kolacji, o ile jest ona lekka© Adobe Stock | pinkyone

Jaki jest zatem złoty środek?

Istnieją przesłanki, aby nie jeść po godzinie 18. Tutaj jednak należy podkreślić ważną rzecz, chodzi tu o ciężkostrawne i obfite posiłki. Jeśli spożywamy posiłki regularnie co 3-4 godziny i są one przemyślane, a co za tym idzie, nie objadamy się bezmyślnie na wieczór, spokojnie możemy jeść nawet po godzinie 18. Jedzmy więc w ciągu dnia 3 główne posiłki — śniadanie, obiad i kolację oraz 2 lekkie przekąski.

Warto jednak pamiętać, aby ostatni posiłek był lekkostrawny. Lepiej stawiać też na mniejsze porcje, na które będzie składać się zdrowezrównoważone jedzenie. Unikajmy jednocześnie niezdrowych przekąsek, które nie mają żadnych wartości odżywczych. Wręcz przeciwnie, choć przez chwilę poczujemy sytość, bardzo szybko ona zniknie. Jest więc to błędne koło. Zamiast niezdrowych przekąsek lub głodzenia się przed snem, lepiej zjeść zdrowąlekką kolację. Warto jednak pamiętać, aby taki posiłek zjeść najlepiej 2-3 godziny przed snem

I to wszystko na dziś. Podsumowując, jedzenie po 18 jest jak najbardziej możliwe, trzeba tylko podejść do tego tematu z głową. Zanim się pożegnamy, koniecznie napisz mi, o której godzinie jesz ostatni posiłek.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także