NewsyKawałek 40-letniego tortu ze ślubu księżnej Diany i księcia Karola. Został sprzedany za fortunę

Kawałek 40-letniego tortu ze ślubu księżnej Diany i księcia Karola. Został sprzedany za fortunę

Księżna Diana i książę Karol - Pyszności; Fot. Getty Images
Księżna Diana i książę Karol - Pyszności; Fot. Getty Images
03.06.2023 16:35, aktualizacja: 03.06.2023 19:53

Księżna Diana i książę Karol pobrali się ponad 40 temu. Goście ceremonii zostali wówczas uraczeni aż 23 różnymi tortami. Dzisiaj, kilka dekad po uroczystości, wciąż można kupić oryginalne ciasto, które stało na weselnym stole książęcej pary. Cukiernicze dzieło nie nadaje się już do jedzenia, ale stanowi jedyną w swoim rodzaju pamiątkę po ślubie jednym z najgłośniejszych w dziejach.  

Ciasto ma marcepanowy spód, a z wierzchu pokryte jest polewą z lukru. Przedstawia też szczegółowy obraz herbu królewskiego w kolorze złotym, czerwonym, niebieskim i srebrnym. Po uroczystościach weselnych księżnej Diany i księcia Karola tort trafił w ręce Moyry Smith, członkini personelu na królewskim dworze. Kobieta zabezpieczyła deser folią spożywczą, a opakowanie opatrzyła datą: 29 lipca 1981 r. Po dwóch dekadach kobieta sprzedała tort kolekcjonerowi. Ten z kolei wystawił go na aukcję, którą zwyciężył kolekcjoner z Leeds.

Tort z wesela księżnej Diany i księcia Karola sprzedany 40 lat po ślubie

Duży, bo ważący niespełna kilogram kawałek ciasta, pamiętający wesele księżnej Diany i księcia Karola został sprzedany na internetowej aukcji. Kwota może zwalać z nóg. 1850 funtów, czyli prawie 10 tysięcy złotych za 40-letni wówczas kawałek ciasta ze "ślubu stulecia" zapłacił Gerry Layton, kolekcjoner z Leeds. Wcześniej szacowano, że deser jest wart od 300 do maksymalnie 500 funtów. Do transakcji doszło w 2021 roku.

- Pomyślałem, że chciałbym dodać go do mojego majątku, który po mojej śmierci zostanie przeznaczony na cele charytatywne - powiedział zwycięzca aukcji w rozmowie z "The Guardian". - Pomyślałem też, że mógłbym wystawić to jako nagrodę na loterii, a część pieniędzy trafiłaby do Centrepoint (organizacja charytatywna pomagająca młodym osobom w kryzysie bezdomności - przyp. red.), którego patronką była księżniczka Di - dodał.

Zainteresowanie kupnem tortu sprzed 40 lat przerosło oczekiwania wszystkich. Oferty napływały z całego świata. Chris Albury, specjalista od pamiątek królewskich w firmie Dominic Winter Auctioneers w Cirencester powiedział w rozmowie z brytyjskim dziennikiem, że zdumiony był liczbą zainteresowanych oferentów. Dodał, że większość zapytań pochodziła z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Bliskiego Wschodu.

Księżna Diana i książę Karol. To był ślub stulecia

Tort był jednym z 23, które pojawiły się na uroczystości weselnej książęcej pary. W 2022 r. doszło do podobnej transakcji. Wówczas na aukcję również trafił kawałek tortu ze stołu weselnego Diany i Karola oraz list odręcznie napisany przez księcia, który w imieniu młodej pary dziękował swoim pracownikom za prezent ślubny. Aukcja obu przedmiotów odbyła się 19 października. Za kawałek 41-letniego tortu zapłacono aż 170 funtów, czyli prawie tysiąc złotych. List zaś kupiono za kwotę wyższą o 10 funtów.

Przypomnijmy, że księżna Diana i książę Karol pobrali się w katedrze św. Pawła 29 lipca 1981 r. W nabożeństwie uczestniczyło 3 tys. 500 osób, a transmisję telewizyjną oglądało ok. 750 milionów widzów na całym świecie. W samej Wielkiej Brytanii przed telewizorami usiadło 28,4 mln osób, czyli połowa ówczesnej populacji kraju. Uroczystość nazywano wówczas ślubem stulecia. Charles i Diana rozstali się 11 lat później w 1992 roku i rozwiedli się w 1996 roku. Księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu w 1997 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także