NewsyNowe warzywo trafiło do polskich sklepów. W popularnym dyskoncie kosztuje mniej niż 4 złote

Nowe warzywo trafiło do polskich sklepów. W popularnym dyskoncie kosztuje mniej niż 4 złote

Zucchiolo - nowe warzywo na europejskim rynku
Zucchiolo - nowe warzywo na europejskim rynku
Źródło zdjęć: © YouTube | Beyond Seeds Biotech Group, Bricocultivo

20.06.2024 12:19, aktual.: 20.06.2024 12:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od hiszpańskich laboratoriów biotechnologicznych, przez prestiżową galę nagród dla innowacji na rynku produktów spożywczych, aż po półki w polskich dyskontach. Zucchiolo - nowe, niezwykłe warzywo będące połączeniem cukinii i ogórka, można już kupić, jeść i cieszyć się niezwykłymi właściwościami.

Wygląda trochę jak dynia, ale w rzeczywistości akurat z tym warzywem nie ma zbyt wiele wspólnego. Zucchiolo to stworzone przez hiszpańskich biotechnologów z grupy Beyond Seeds i Instytutu Badań i Edukacji w zakresie Rolnictwa i Rybołówstwa warzywo, które jest w rzeczywistości niezwykłym miksem cukinii i ogórka. Jak donosi portal kuchnia.fakt.pl, produkt ten znalazł już miejsce na sklepowych półkach Biedronki, gdzie można go kupić za niespełna 4 złote za sztukę. My tymczasem postaramy się odpowiedzieć wszystkie nurtujące cię pytania dotyczące zucchiolo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zucchiolo — właściwości

Według informacji podanych przez "Fakt" prace nad zucchiolo i adaptacji jego uprawy do klimatu europejskiego trwało 5 długich lat. Starania naukowców przyniosły efekt. Zucchiolo, mierzące do 10 centymetrów średnicy i ważące ćwierć kilograma warzywo trafiło już do pierwszych konsumentów również w Polsce. Podobnie jak cukinia, zucchiolo występuje w dwóch odcieniach zieleni, a także w kolorze żółtym.

Co może nam zaoferować ta niezwykła krzyżówka cukinii i ogórka? Według jej twórców — wszystko to, co najlepsze z obu warzyw. Spotkamy tam więc zarówno witaminy (A, B, C), jak i składniki mineralne takie jak fosfor, wapń, żelazo i potas, a także antyoksydacyjne polifenole. Co ciekawe, zucchiolo ma być warzywem wyjątkowo wytrzymałym. Poza lodówką wytrzyma "w zdrowiu" nawet 4 tygodnie. W tym czasie można je upiec, ugotować lub usmażyć. I nie tylko, bo zucchiolo jest też dobre na surowo!

Zucchiolo można przechowywać poza lodówką nawet 4 tygodnie
Zucchiolo można przechowywać poza lodówką nawet 4 tygodnie© YouTube | Beyond Seeds Biotech Group

Wynik badań i laureat nagrody

Starania biotechnologów — twórców zucchiolo — zostały docenione zarówno przez konsumentów, jak i znawców rynku spożywczego. Warzywo przyszłości zdobyło pierwszą nagrodę na Fruit Logistica Innovation Awards. Jury targów z 2024 roku nie miało żadnych wątpliwości i uhonorowało produkt hiszpańskiej firmy Unica Fresh jedną z najważniejszych nagród dla całego międzynarodowego przemysłu owocowo-warzywnego.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także