PoradyZmywarkę odkamienisz za 2 złote. Wszystko, czego trzeba, masz w kuchni

Zmywarkę odkamienisz za 2 złote. Wszystko, czego trzeba, masz w kuchni

Prosty sposób na odkamienienie zmywarki - Pyszności; Foto: Canva.com
Prosty sposób na odkamienienie zmywarki - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
01.07.2022 21:54

Jeśli używamy zmywarki, to warto o nią dbać. Okazuje się, że nie jest to takie trudne. Pomocny w czyszczeniu sprzętu może się okazać ocet albo soda. Dzięki temu nie musisz wydawać pieniędzy na specjalne środki chemiczne. Zmywarkę wyczyścisz w mgnieniu oka!

Zmywarka - o tym pamiętaj!

Zmywarka - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Zmywarka - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Sprzęt AGD ułatwia nam wykonywanie wielu czynności. Zmywarka stanowi nieocenioną pomoc w czyszczeniu naczyń. Wielu z nas korzysta z niej na co dzień. W konsekwencji w urządzeniu powoli odkłada się kamień.

Warto wiedzieć jak odpowiednio dbać o zmywarkę. W ten sposób przedłużymy jej żywotność. Należy podkreślić, że urządzenie powinniśmy czyścić regularnie. Przynajmniej raz na pół roku należy odkamienić zmywarkę.

Jak odkamienić zmywarkę?

Ocet  - Pyszności
Ocet - Pyszności

Twarda woda jest głównym powodem odkładania się kamienia w urządzeniu. W związku z tym często do zmywarki dodajemy specjalną sól, która zmiękcza wodę. Jeśli jednak w naszej zmywarce pojawi się kamień, warto wiedzieć jak go usunąć. Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów, dzięki którym porządnie wyczyścisz swoją zmywarkę:

  • Soda oczyszczona i ocet

Opróżnij urządzenie. Sodę wsyp do pojemnika na tabletkę do zmywania. Następnie wlej szklankę octu na dno zmywarki. Zamknij drzwi urządzenia i uruchom program do zmywania. W ten sposób szybko usuniesz kamień z urządzenia. Najlepiej powtarzaj tę czynność raz na 3 miesiące.

  • Kwasek cytrynowy

Do przegródki, w której zazwyczaj znajduje się tabletka do zmywania, wrzuć kwasek cytrynowy. Wystarczy, że dodasz około 5 łyżek tego produktu. Następnie nastaw program myjący, który odznacza się wysoką temperaturą (np. 70 st. C). Pamiętaj, aby uprzednio opróżnić zmywarkę!

Oprócz usuwania kamienia warto co dwa tygodnie przemyć wnętrze zmywarki, w tym kosze na naczynia itp. Najlepiej wykorzystać do tego miękką szmatkę oraz ocet. Środek ten świetnie usunie tłuste osady. Wystarczy zmieszać 0,5 l wody z 100 ml octu. W tak przygotowanym roztworze moczymy szmatkę i przecieramy nią wnętrze urządzenia.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować jednogarnkowe spaghetti w sosie pomidorowym krok po kroku. Rewelacyjna potrawa na obiad!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także