Papryka w słoikach bez oleju lub octu. Nawet teściowa zachwyca się tym smakiem
Mówi się, że rok 2024 to nie jest rok ogórków, ale pomidory i papryki bardzo obrodziły. U mnie w ogrodzie papryk pod dostatkiem, dlatego z prosto z grządek, przerabiam je w sierpniu na pyszności do słoików. I tym razem nie zalewam octową marynatą czy olejem. Mam inny patent.
17.08.2024 17:17
Kiszona papryka to doskonała alternatywa dla tradycyjnych przetworów, takich jak ogórki czy kapusta. Dzięki fermentacji, papryka zyskuje wyrazisty smak i wyjątkową chrupkość. Proces kiszenia jest prosty i nie wymaga dodatku oleju ani octu, co sprawia, że papryka jest zdrowszą opcją na zimowe przetwory.
Dlaczego warto jeść kiszonki?
Kiszone produkty to naturalne suplementy codziennego jadłospisu. Najlepiej, jak jada się je regularnie, sprytnie wplatając w codzienny jadłospis. To naturalne probiotyki, które wzmacniają florę jelitową, usprawniając trawienie. A w dodatku są pyszne, więc dlaczego nie skorzystać z takich cennych właściwości. Kiszona papryka to nie tylko pyszny, ale i zdrowy dodatek do wielu potraw. Dzięki fermentacji wzbogacamy paprykę w probiotyki, które wspierają układ trawienny i odpornościowy. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych marynat i wprowadza nowy, oryginalny smak do domowej spiżarni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zrobić kiszoną paprykę
Do tego przepisu wybieraj mięsiste, jędrne papryki. Najlepiej nadają się do kiszenia. Zwróć uwagę na temperaturę fermentacji: paprykę najlepiej kisić w temperaturze pokojowej przez 3-5 dni, a następnie przenieść słoiki do chłodniejszego miejsca. Możesz eksperymentować z różnymi przyprawami, takimi jak gorczyca czy kolendra, aby wzbogacić smak papryki.
Składniki:
- 2 kg papryki,
- 1 litr wody,
- 2 łyżki soli kamiennej,
- 4 ząbki czosnku,
- 4 liście laurowe,
- ziele angielskie (kilka ziaren),
- koper (kilka baldachimów),
- chrzan (kilka plastrów, opcjonalnie).
Przygotowanie:
- Przygotowanie papryki: umyj papryki i usuń gniazda nasienne, a następnie pokrój je na mniejsze kawałki.
- Przygotowanie solanki: wymieszaj wodę z solą, aż się rozpuści, tworząc solankę.
- Układanie w słoikach: na dno wyparzonych słoików włóż po kilka ząbków czosnku, liści laurowych, ziaren ziela angielskiego i kopru.
- Ułóż paprykę ciasno w słoikach, dodając plastry chrzanu, jeśli używasz.
- Zalewanie papryki: zalej paprykę solanką, upewniając się, że wszystkie kawałki są całkowicie zanurzone. Zakręć słoiki i odstaw w chłodne, ciemne miejsce na kilka dni, aby papryka się ukisiła.