NewsyTaka nakrętka ma swoją ukrytą funkcję. Nie odkręcaj jej na siłę

Taka nakrętka ma swoją ukrytą funkcję. Nie odkręcaj jej na siłę

Wkrótce każdy napój będzie miał przymocowaną nakrętkę - Pyszności; Fot. Tik Tok: kasia_ograniczamsie (screenshot)
Wkrótce każdy napój będzie miał przymocowaną nakrętkę - Pyszności; Fot. Tik Tok: kasia_ograniczamsie (screenshot)
05.05.2023 16:31, aktualizacja: 05.05.2023 17:22

Nakrętka nie chce "oderwać" się od butelki? Nie siłuj się z nią, ponieważ właśnie w takiej postaci powinna trafić do recyklera - połączona z opakowaniem. To efekt nowych regulacji, które stopniowo są wcielane w życie. Już wiele firm wprowadziło takie rozwiązanie, a wkrótce wszystkie opakowania będą tak wyglądać. Dlaczego?

Katarzyna Wągrowska, blogerka i autorka książki "Życie zero waste" wytłumaczyła w nagraniu wideo na Tik Toku, o co chodzi z przymocowanymi nakrętkami do butelek czy innych pojemników. To tak naprawdę jeden z wielu efektów uchwalenia przez Sejm nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. Nowela w końcu wdraża unijne przepisy, dotyczące ograniczenia stosowania wybranych produktów z tworzyw sztucznych.

Plastikowa nakrętka przymocowana do pojemnika? Nie odrywaj jej na siłę!

Wielu na pewno zwróciło uwagę, że coraz więcej pojemników z napojami ma przymocowane nakrętki do plastikowych "obrączek". Niegdyś, po odkręceniu napoju, nakrętka zostawała w dłoni, a "obrączka" tkwiła na szyjce napoju. Teraz zaś oddzielenie tych dwóch jest mocno utrudnione. Dlaczego? I czy w ogóle powinno się odrywać je na siłę? Katarzyna Wągrowska, znana w mediach społecznościowych pod pseudonimem "kasia_ograniczamsie" wytłumaczyła, dlaczego teraz stosuje się takie zamknięcia napojów.

- Unia Europejska wprowadza te przepisy dlatego, że większość tych nakrętek trafia w miejsca niepowołane i nie jest poddawana recyklingowi. Przymocowana nakrętka nigdzie nie ucieka. Jedzie razem z opakowaniem do recyklera, który świetnie sobie poradzi z jej oddzieleniem i przetworzeniem na nowe nakrętki - przekazuje na Tik Toku Katarzyna Wągrowska.

Plastikowa nakrętka przymocowana do butelki. Nowe przepisy

Od 2025 r. plastikowe nakrętki i wieczka do pojemników na napoje do trzech litrów będą musiały być do nich przymocowane. Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw, wprowadzi też inne zmiany. Pojawi się np. wymóg opłacania przez firmy kampanii edukacyjnych, mających na celu m.in. ograniczenie stosowania plastiku.

Nowe regulacje wprowadzają też opłatę w wysokości maksymalnie 1 zł za wybrane produkty jednorazowe, służące m.in. do serwowania napojów. Co jednak istotne, będzie jej można uniknąć - zgodnie z prawem punkt handlowy musi zapewnić dla nich alternatywę, w postaci np. kubka wielorazowego użytku. Ponadto, od 1 lipca 2023 roku obrót niektórymi wyrobami wykonanymi z oksydegradowalnego plastiku, np. patyczkami higienicznymi będzie zabroniony.

Wypróbuj również nasz przepis na grillowane banany z miodem, jogurtem i chrupiącymi orzechami:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także