Przedwojenne kotlety śledziowe. Obiad idealny na postny dzień
W dni postne śledzie zdecydowanie królują na polskich stołach. Zamiast kolejny raz zalewać je śmietaną czy marynować w oleju, postaw na pyszne kotlety. Zaskoczą smakiem tak bardzo, że sięgać po nie będzie nie tylko w piątki.
Przedwojenne kotlety śledziowe to pochwała prostoty. Nie ma tu za dużo składników, a główną rolę pełnią śledzie. Mało osób kojarzy te ryby z kotletami, ale okazuje się, że grają tutaj wręcz koncertowo. Kotlety są mięciutkie, soczyste i pełne smaku, a ich delikatna struktura przypadnie do gustu nawet tym, którzy na widok śledzi z cebulą kręcą nosem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przedwojenne kotlety śledziowe. Obiad idealny na postny dzień
Przedwojenne kotlety śledziowe
Ten przepis to żadna nowość, bo pochodzi z 1913 roku. Odszedł nieco w zapomnienie, chociaż w przedwojennej kuchni często gościł na stołach. W czasie, gdy wiele osób decyduje się pościć, w kalendarzu pojawia się Środa Popielcowa i wielkie odliczanie do świąt, smaczne przepisy na rybne potrawy są na wagę złota.
Te kotlety są tak smaczne, że na stałe zagoszczą w twoim jadłospisie. Są proste i szybkie w przygotowaniu, świetnie zastąpią mielone i pozwolą przekonać się do tego, że ryby są smaczne nie tylko pod postacią paluszków.
Składniki:
- 2 łyżki masła,
- 1 cebula,
- 500 g solonych śledzi a'la matjas,
- pół kajzerki namoczonej w mleku,
- 1 żółtko,
- pół łyżeczki pieprzu,
- 1 szklanka bułki tartej.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Na patelni rozgrzej masło i podsmaż na nim posiekaną cebulę, aż się zarumieni.
Krok 2. Filety śledziowe oraz namoczoną kajzerkę zmiel w maszynce do mięsa. Jeśli jej nie masz, bardzo drobno pokrój rybę.
Krok 3. Do zmielonych śledzi dodaj żółtko oraz pieprz i dokładnie wymieszaj. Uformuj kotleciki, obtocz je w bułce tartej i nieco spłaszcz. Dzięki temu szybko się usmażą.
Krok 4. Na patelni rozgrzej olej i wyłóż przygotowane kotlety. Smaż z obu stron, aż się zarumienią, a panierka będzie chrupiąca.
Krok 5. Gotowe kotlety podawaj z ugotowanymi ziemniakami i ulubionym dodatkiem warzywnym. Może być to zasmażana kapusta, buraczki czy surówka z kapusty. Smacznego!