NewsyPrzemycał w walizce z USA. Przypadkowo wpadł na lotnisku

Przemycał w walizce z USA. Przypadkowo wpadł na lotnisku

Mięso w walizce pasażera z USA - Pyszności; foto: kodkarpackie.kas.gov.pl
Mięso w walizce pasażera z USA - Pyszności; foto: kodkarpackie.kas.gov.pl
29.06.2023 15:44

Funkcjonariusze Służby Celnej znowu wykazali się nie lada spostrzegawczością. Na lotnisku w Jasionce dorwali zuchwałego przemytnika z USA, którego walizka była po brzegi wyładowana pewnym niedozwolonym towarem. Dowiedzieliśmy się również, że mężczyzna nie był pierwszym ukaranym za próbę wwiezienia tego do Polski.

Praca funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej nie należy do lekkich. Turyści i inni pasażerowie co i rusz próbują wwieźć do Polski rzeczy objęte różnego rodzaju zakazami lub ograniczeniami. I nie chodzi tu jedynie o alkohol i papierosy. Mężczyzna z USA, który wylądował na lotnisku w Jasionce, miał przy sobie aż 14 kilogramów innego niedozwolonego towaru. A wszystko upchane w jednej walizce. Ten to dopiero miał tupet!

Walizka była pełna zakazanego towaru - Pyszności; foto: Canva
Walizka była pełna zakazanego towaru - Pyszności; foto: Canva

Towar w walizce

Kontrola bagażu pasażera ze Stanów Zjednoczonych wykazała, że jest on w posiadaniu dużej ilości towaru, którego wwiezienie do Polski jest nielegalne. Funkcjonariusze działali szybko. Skonfiskowana walizka została otwarta, a w niej odnaleziono... 14 kilogramów mięsa. Ten pasażer ewidentnie nie wykupił w Polsce żadnego "all inclusive". Nie wiedział jednak, że za jego działanie czeka go dotkliwa kara.

Oczywiście nasza ojczyzna nie jest wyjątkiem w kwestii takich "mięsnych" regulacji. Wwożenie żywności pochodzenia zwierzęcego jest zakazane na terenie całej Unii Europejskiej. To kwestia profilaktyki, ponieważ nieznanego pochodzenia mięso może zawierać groźne patogeny wywołujące choroby zakaźne. Chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że tutaj lepiej jest dmuchać na zimne.

Funkcjonariusze Służby Celnej ukarali zuchwałego miłośnika steków mandatem w wysokości 400 złotych. Jak czytamy na portalu nowiny24.pl, pasażer ten nie był jedynym zatrzymanym w tym roku przemytnikiem mięsa. Cytowana przez serwis Edyta Chabowska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie przekazała, że takie występki zdarzają się bardzo często:

Ponad 170 kg produktów mięsnych objętych zakazem przywozu zatrzymali od początku roku funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej podczas kontroli pasażerów na lotniczym przejściu granicznym Rzeszów- Jasionka
Mięso w walizce pasażera z USA - Pyszności; foto: kodkarpackie.kas.gov.pl
Mięso w walizce pasażera z USA - Pyszności; foto: kodkarpackie.kas.gov.pl

170 kilogramów i to tylko na jednym lotnisku! Przypomnijmy, że ledwo przekroczyliśmy półmetek tego roku, a więc prawdziwy roczny wynik dopiero przed nami. Co więcej, lotnisko w Jasionce jest dopiero na ósmym miejscu w Polsce pod względem wielkości. Wygląda na to, że turyści spoza Unii Europejskiej nie wierzą, że polskie mięso może spełnić ich wymagania kulinarne i próbuje je tu zwozić dosłownie... na tony.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także