PrzepisPrzekąskiPrzepis Ewy Wachowicz na grzyby marynowane. Lepszy nie istnieje

Przepis Ewy Wachowicz na grzyby marynowane. Lepszy nie istnieje

Kiedy po udanym grzybobraniu zachodzi potrzeba rozsądnego zagospodarowania zbiorów, nie obejdzie się bez sprawdzonego przepisu na grzyby marynowane. My polecamy ten od Ewy Wachowicz. Tej kulinarnej specjalistce można zaufać!

Ewa Wachowicz pokazała, jak przygotowuje marynowane grzyby
Ewa Wachowicz pokazała, jak przygotowuje marynowane grzyby
Źródło zdjęć: © Facebook

23.08.2023 18:30

Coraz więcej słyszy się o tym, że w tym roku nie trzeba czekać do jesieni i sezon na grzyby warto rozpocząć już teraz, w wakacje. Państwowe nadleśnictwa donoszą o masowych zbiorach borowików, stragany powoli się zapełniają, a my już zacieramy ręce, bo weszliśmy w posiadanie sprawdzonego przepisu na grzyby marynowane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Za tą wspomnianą recepturą stoi nie kto inny, a Ewa Wachowicz. Ta słynna polska kucharka i autorka programów kulinarnych już nie raz udowadniała, że na przetworach zna się, jak mało kto. Jak sama twierdzi, duże grzyby przeznacza zwykle na sos, a mniejsze okazy idą do marynowania. Maślaki, podgrzybki, prawdziwki — tu panuje dowolność. Zasada jest jedna: ma wyjść pysznie. Stosując poniższy przepis masz to jak w banku.

Marynowane grzyby według Ewy Wachowicz

Składniki:

  • ulubione leśne grzyby niewielkich rozmiarów,
  • 1 l wody,
  • 1,5 szklanki octu 10 proc.,
  • 5 liści laurowych,
  • 4 łyżki cukru,
  • 1 łyżka ziaren gorczycy,
  • 10 ziaren ziela angielskiego.
Grzyby marynowane z całą pewnością przydadzą ci się zimą!
Grzyby marynowane z całą pewnością przydadzą ci się zimą!© canva.com

Sposób przygotowania:

  1. Możesz zacząć od przygotowania zalewy. Do garnka wlej litr wody, dodaj cukier, gorczycę, ziela angielskie i liście laurowe. Gotuj kilka minut (od momentu wrzenia), a następnie dolej ocet. Po minucie zdejmij zalewę z ognia.
  2. Grzyby dokładnie oczyść i umyj. Jeśli używasz maślaków, pamiętaj, że musisz je wcześniej obrać ze skórki. Jeśli wszystkie marynowane grzyby są małe, pozostaw je w takiej formie; gdybyś natomiast wykorzystywał również większe, pokrój je.
  3. Przebrane w ten sposób grzyby wrzuć do wrzącej, osolonej wody. Gotuj około 7 minut.
  4. Słoiki, w których będziesz marynował grzyby, umyj i wyparz. Następnie przełóż do niej ugotowane grzyby i zalej zalewą.
  5. Słoiki zapasteryzuj. Możesz to zrobić w piekarniku, trzymając je przez 20 minut w temperaturze 100 stopni. Po kilku dniach możesz zacząć ucztę. Smacznego!
Wybrane dla Ciebie