Tak zrobisz najlepsze schabowe. Jeden z tych trików znają tylko najlepsi szefowie kuchni
Kotlety schabowe są z nami od tak naprawdę setek lat (historia polskich schabowych sięga XIX wieku). To sztandarowa polska potrawa, ale nie tak łatwa w przygotowaniu, jak mogłoby się wydawać. Jak usmażyć idealnie miękki, soczysty i pokryty chrupiącą panierką schab? Mamy dla was garść przydatnych trików, a jeden z nich znają tylko najlepsi szefowie kuchni.
26.03.2023 12:30
Co zrobić, żeby schabowe były miękkie? Dlaczego panierka odchodzi od kotletów? Jak je smażyć, żeby były chrupiące? Na te i wiele innych nurtujących was pytań znajdziecie odpowiedzi poniżej. Wypróbujcie triki na najlepsze schabowe.
Triki na najlepsze schabowe. Jak usmażyć idealnego kotleta?
- Kotlety najlepiej jest robić ze schabu z kością, ponieważ mięso z kością jest bardziej soczyste.
- Plastry schabu rozbij na cienkie płaty - im cieńsze, tym krócej będą się smażyć i nie będą twarde po usmażeniu.
- Do rozbijania używa się gładszej strony tłuczka. Mięso należy tłuc delikatnie i równomiernie z każdej strony, by pozostało sprężyste.
- Dobrą opcją na uzyskanie miękkich i aromatycznych kotletów schabowych jest wcześniejsze zamarynowanie schabu. Jak marynujemy schab? Na przykład w mleku z cebulą, jednakże w tym przypadku pamiętać należy o tym, by mleko było niepasteryzowane. Doskonałym pomysłem na marynatę do kotletów schabowych jest połączenie jogurtu naturalnego z musztardą. Wystarczy, że mięso wrzucisz do marynaty na 2-3 godziny przed smażeniem.
- Jeśli rezygnujesz z marynowania, pamiętaj o dobrym doprawianiu mięsa. Najczęściej wykorzystuje się do tego sól i pieprz, kotlety dobrze smakują też, jeśli natrze się je odrobiną musztardy. Najlepiej jest doprawić kotlety, a nie rozmieszane jajko czy bułkę tartą.
- Według tradycyjnej kucharskiej szkoły kotlety najpierw obtacza się w mące, następnie w jajku i na końcu w bułce tartej (zobacz:Panierka do kotleta – jak zrobić? Z czego? Jakie są rodzaje? Oto alternatywne pomysły)
- Do smażenia kotletów używamy oleju np. rzepakowego lub smalcu - tłuszcze te mają wysoką temperaturę dymienia, dzięki czemu kotlety można smażyć na rozgrzanym tłuszczu bez obaw o ich przypalenie.
- Ważne: kotlety schabowe panierujemy tuż przed smażeniem! W przeciwnym razie panierka namoknie i po usmażeniu będzie odpadać.
- Kotlety kładziemy na rozgrzany olej - w żadnym wypadku zimny czy ciepły. Tłuszcz powinien skwierczeć, kiedy ląduje na nim kotlet. Tłuszcz rozgrzewamy powoli na średnim ogniu, kiedy osiągnie odpowiednią temperaturę, delikatnie zmniejszamy moc palnika.
- Mięso smażymy na dużej ilości tłuszczu - nie żałujemy oleju czy smalcu. Chrupiąca panierka to dobrze wysmażona panierka.
- Kotlety schabowe smażymy z obu stron, aż nabiorą ładnego, jasnobrązowego koloru.
Kotlety w chrupiącej panierce. Metoda szefów kuchni
Szefowie kuchni mają swoje sposoby na wyczarowanie niepowtarzalnego kotleta schabowego. Do rozkłóconego jajka (czyli rozbitego z odrobiną mleka) dodają szczyptę soli, odrobinę oleju i dosłownie naparstek sody oczyszczonej. Ten trik sprawi, że panierka mocno przylgnie do kotleta i będzie puszysta, lekka i mocno chrupiąca.
Zobacz także osiem przepisów na obiad ze schabu. Więcej inspiracji znajdziesz na naszym kanale na YouTube: