PrzepisDietaPrzyjaciółka jest na diecie bananowej. Pokazała mi, co je i bardzo się zaniepokoiłam

Przyjaciółka jest na diecie bananowej. Pokazała mi, co je i bardzo się zaniepokoiłam

Na czym polega dieta bananowa?
Na czym polega dieta bananowa?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
12.08.2023 17:05

Dieta bananowa pozwala schudnąć kilka kilogramów w bardzo krótkim czasie. Myśl o tym, że po kilku dniach stosowania tego planu żywieniowego można wbić się w za małe spodnie, przyćmiewa konsekwencje stosowania tak rygorystycznej diety. Moja przyjaciółka pokazała mi, jak obecnie wygląda jej jadłospis. Powiem wprost: złapałam się za głowę.

Jednym z najpowszechniejszych i skutecznych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów jest przejście na deficyt kaloryczny. Najprościej rzecz ujmując to stan, kiedy dostarczamy organizmowi mniej kalorii, niż spalamy. Dzienny deficyt dla osoby dorosłej powinien wynosić 200-400 kcal. Nie więcej, ponieważ mocne ograniczanie spożycia kalorii może skończyć się rozregulowaniem metabolizmu. Przykładem diety, która nakazuje ograniczenie spożywania kalorii do minimum, jest dieta bananowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na czym polega dieta bananowa?

Istnieją trzy warianty diety bananowej. W pierwszym, trwającym 3 dni, każdego dnia należy spożywać po 3 banany, wypijać 3 szklanki mleka i 2 litry niegazowanej wody. Jak wskazują twórcy diety, w tym wariancie zrzucić można nawet 3 kg. Tak skomponowane posiłki dostarczą jedynie 600 kalorii dziennie, czyli zdecydowanie za mało (dorosły człowiek, który nie podejmuje aktywności fizycznej, powinien jeść około 1600 - 2000 kcal dziennie).

Dieta bananowa 7-dniowa zakłada spożywanie trzech posiłków dziennie, które powinny składać się z bananów i płatków owsianych (można dodać do nich np. jogurt i miód). Ponadto należy wypijać dziennie 1,5 l wody, a między posiłkami zaleca się zjeść małe jabłko. W tym przypadku można schudnąć 5 kg.

W miesięcznej wersji zaś na śniadanie należy spożywać jednego dużego banana i popijać go szklanką wody niegazowanej. Pozostałe posiłki komponuje się wedle własnych upodobań, pamiętając, by najadać się w 80 proc., ograniczyć nabiał i bezwzględnie wykluczyć słodycze i alkohol. Przyjmuje się, że stosując dietę bananową przez miesiąc, można zrzucić nawet 7 kg.

Dieta bananowa zakłada ograniczenie spożywanych kalorii do minimum
Dieta bananowa zakłada ograniczenie spożywanych kalorii do minimum© Pixabay

Kontrowersje wokół diety bananowej

Jako największą wadę diety bananowej wymienia się brak białka lub mocne ograniczenie spożycia tego składnika. Białko jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez niego zaczniesz odczuwać zmęczenie i brak sił do wykonywania podstawowych czynności życiowych.

Kolejną kwestią jest to, że dieta bananowa zakłada znaczne ograniczenie przyjmowanych kalorii (mimo tego, że według tego planu można jeść nieograniczone ilości posiłków). Warto podkreślić, że według podstawowych zasad tej diety podaż energii nie powinna przekraczać 1000 kcal na dobę.

Tak wysoki deficyt kaloryczny obciąża ciało i zmusza je do pracy przy niskich wartościach energetycznych. Ponadto dieta bananowa nie jest zróżnicowania i zbilansowana. To zaś prowadzić może do dużych niedoborów witamin i minerałów.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także