PoradyNiemal każda mąka ma takie oznaczenie. Mało kto wie, co się pod nim kryje, a jest bardzo ważne

Niemal każda mąka ma takie oznaczenie. Mało kto wie, co się pod nim kryje, a jest bardzo ważne

Sklepowa półka z różnymi rodzajami mąki
Sklepowa półka z różnymi rodzajami mąki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | (c) Murdock2013 | Dreamstime.com
05.05.2024 10:45, aktualizacja: 05.05.2024 11:09

Zastanawialiście się kiedyś co tak naprawdę oznacza typ mąki znajdujący się na opakowaniu? W dużym uproszczeniu numer mąki wskazuje na ilość składników mineralnych, jakie się w niej znajdują. Im wyższy numer, tym jest ich więcej. Która mąka zatem jest najzdrowsza?

Dania mączne uwielbiane przez Polaków

Mąka to podstawowy produkt w naszej diecie. Znajduje się w niemal każdym domu i większość osób nie wyobraża sobie przyrządzania potraw bez tego składnika. Pierogi, pizza, foccacia, naleśniki, makarony, bułki, ciasta czy tarty - wszystkie te rarytasy trudno byłoby zrobić, nie używając odpowiedniej do tego mąki. Najbardziej popularną i uniwersalną jest mąka typu 450 tzw. tortowa. Typ mąki należy jednak dobierać indywidualnie do każdego dania, ponieważ bardzo często wpływa na końcowy efekt danego przepisu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niejednokrotnie zdarza się, że wybierając inny typ mąki nasze wypieki mogą okazać się klęską. I choć większość z osób, które gotują, ma świadomość, że do ciast polecana jest tortowa, a najlepsza pizza wychodzi z mąki typu 0, nie zawsze kojarzy właściwości z oznaczeniami na poszczególnych rodzajach mąki. Co te numerowe skróty oznaczają?

Co oznacza numer mąki?

Typ mąki jest wyrażony liczbą i odnosi się do ilości substancji mineralnych po zmieleniu, jakie zawiera dany produkt. Im ta liczba jest wyższa, tym więcej znajduje się w niej substancji - i odwrotnie: im niższa liczba, tym zawiera ich mniej, a co się z tym bezpośrednio wiąże: jest bardziej miękka.

W Polsce mamy dostępne mąki o wielu numerach - od 400 do 3000. Skąd rozbieżność w liczbach? Każda z tych liczb świadczy o ilość substancji mineralnych - jest to tak zwany "popiół". Ale jak dokładnie określa się dany typ mąki? Sprawdzając próbkę mąki, czyli umieszczając ją w naczyniu porcelanowym, a następnie wstawiając do pieca, w którym jest bardzo wysoka temperatura - ok. 950 stopni Celsjusza, a nawet i 1000°.

Po upływie godziny związki organiczne znikają i zostaje sam popiół, czyli substancje mineralne.Im więcej mąka ma substancji mineralnych, tym więcej po spaleniu zostanie popiołu. Procentowa ilość popiołu (w odniesieniu do ilości spalonej mąki) pomnożona przez 1000 to właśnie numer na opakowaniu – numer typu mąki.

Jaka mąka jest najzdrowsza?

Zawartość popiołu w danej mące, a dokładnie substancji mineralnych, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Wiedząc już skąd bierze się numer mąki łatwo rozgryźć, która z nich jest najlepsza dla naszego organizmu. Najlepsza mąka, z największą ilością cennych wartości, a także błonnika, to ta z wyższym numerem – zawiera ona więcej otrębów, które podczas procesu mielenia oddzielają się od bielma ziarna zbóż.

Mąki z wyższym wskaźnikiem dodatkowo będą się wyróżniać ciemniejszą barwą, zaś bielszą te, które mają niższy typ. Jednym słowem jeśli zastanawiasz się, jakie pieczywo wybrać, postaw na to upieczone z mąki z większą zawartością substancji mineralnych. Możesz to samodzielnie policzyć w banalnie prosty sposób – załóżmy, że kupujesz chleb z mąki typu 450. Ile jest tam substancji mineralnych? Jedynie 0.45%. Jeśli jednak zdecydujesz się na mąkę typu 2000, to znajdziesz w niej już 2% substancji mineralnych. Ta wydawać by się mogło niewielka różnica jest naprawdę istotna i ma wpływ na nasze zdrowie.

Typy mąki i ich zastosowanie

Najpopularniejszy podział mąk dostępnych na sklepowych półkach to podział na pszenne i żytnie.

Do grupy mąk pszennych należą poniższe typy:

  1. Typ mąki 400 i 450 - są to mąki tortowe, które doskonale nadają się do wypieku ciast i naleśników.
  2. Typ mąki 500 to tak zwana mąka krupczatka (np. popularna mąka Poznańska). Idealnie nadaje się do pieczenia ciast kruchych, francuskich, naleśników czy omletów. Można z nich zrobić także makaron, kopytka czy kluski. Sprawdzi się także do zagęszczania zup i sosów.
  3. Typ mąki 550, 650 polecany jest do wypieków drożdżowych, ale nadaje się też do klusków, sosów i zasmażek.
  4. Typ mąki 750 oraz wyższe numery doskonałe będą do wypieku chleba i pełnoziarnistych makaronów - typ 1850 - mąka graham, typ 2000 - mąka razowa, typ 3000 - mąka z pełnego przemiału.
  5. Typ mąki 00 - to włoskie oznaczenie mąki pszennej, która świetnie nadaje się do pizzy, foccaci i makaronu.

Do grupy mąk żytnich należą następujące typy:

  1. Typ mąki 580 - jest to jasna mąka żytnia, której używa się do wyrobu makaronów.
  2. Typ mąki 650 oraz 720 - są to mąki przeznaczone do wypieku bułek.
  3. Typy mąki 800–2000 - to mąki chlebowe.

Inne rodzaje mąk – mąki niechlebowe

W supermarketach dostępne są także różnorodne rodzaje mąk pozyskiwanych w wyniku zmielenia ziaren innych zbóż, niż pszenica i żyto. Są to mąki z orzechów, nasion roślin strączkowych czy pseudozbóż. Takie rodzaje nazywa się mąkami niechlebowymi i mają one wartości odżywcze charakterystycznych dla surowca, z którego są wykonane (zazwyczaj nie są one oczyszczane z otrąb).

Są to mąki glutenowe i bezglutenowe. Do pierwszej grupy zaliczana jest np. orkiszowa (jasna, graham i razowa) oraz jęczmienna. W drugiej kategorii (mąk bezglutenowych) m.in. jaglana, kokosowa, kukurydziana, gryczana, gryczana, amarantusowa, migdałowa, ryżowa, owsiana, sojowa, kasztanowa, tapiokowa, z komosy ryżowej, z grochu czy z ciecierzycy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także