Uchodzi za najlepszą sałatkę świata. Inne nie mają szans
Pochodząca z Krety potrawa została uznana przez prestiżowy przewodnik turystyczny „Taste Atlas” najlepszą sałatkę świata. Zaletą dakos jest nie tylko znakomity smak, ale również łatwość wykonania. Jak ją przygotować?
01.07.2023 18:45
Sałatki cieszą się popularnością na całym świecie, dlatego wybór tej najsmaczniejszej był trudnym zadaniem. Na trzecim miejscu zestawienia „Taste Atlas” znalazła się tunezyjska mechouia przyrządzana z grillowanej, grubo posiekanej cebuli, papryki, pomidorów i czosnku, skropiona oliwą z oliwek i doprawiona kminkiem, solą oraz czarnym pieprzem. Podaje się ją zwykle z jajkiem na twardo oliwkami lub tuńczykiem.
Drugą pozycję zajęła sałatka szopska, bardzo popularna w Bułgarii, Serbii, Macedonii i Czarnogórze. W jej składzie znajdziemy pomidory, ogórki, cebulę, pieczoną lub surową paprykę oraz podobny do fety ser sirene, wyrabiany z mleka owczego lub krowiego. Wszystkie składniki skrapiane są olejem słonecznikowym.
Bezkonkurencyjny okazał się jednak specjał od wieków jadany na Krecie, przede wszystkim we wschodniej części największej greckiej wyspy. Doceniono nie tylko wybitny smak dakos, ale również prostotę wykonania sałatki.
Składniki do dakos
Dakos wymaga tylko kilku składników. Bazę przystawki stanowią tradycyjne kreteńskie sucharki jęczmienne, zwane paximadi. W Polsce nie są powszechnie dostępne, ale możemy je kupić w sklepach oferujących produkty kuchni greckiej, zwłaszcza internetowych.
Warto poszukać tego specjału, ponieważ sucharki są nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Mąka jęczmienna dostarcza bowiem wielu cennych związków, choćby beta-glukanu – polisacharydu będącego jednym ze składników błonnika pokarmowego, wzmacniającego system odpornościowy, sprzyjającego regeneracji uszkodzonych tkanek, pomagającego w ochronie komórek przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego, a także skutecznie obniżającego poziom „złego” cholesterolu LDL oraz cukru we krwi.
W mące jęczmiennej nie brakuje fitozwiązków, które m.in. wzmacniają mięśnie i naczynia krwionośne oraz działają ochronnie na wątrobę, nerki czy serce. Produkt jest bogatym źródłem witamin z grupy B (zwłaszcza niacyny, bardzo potrzebnej naszemu mózgowi, biorącej też udział w syntezie ważnych hormonów płciowych, kortyzolu, tyroksyny i insuliny) oraz minerałów: cynku, potasu, żelaza czy wapnia.
Drugim ważnym składnikiem dakos jest ser myzithra wytwarzany z mieszanki surowego mleka krowiego, owczego i koziego oraz serwatki. Ma charakterystyczny, lekko kwaskowy smak, świetnie komponujący się ze słodyczą pomidorów.
Produkt też możemy już kupić w Polsce. Jeśli się to nie uda, myzithrę warto zastąpić dobrej jakości fetą, oczywiście grecką. Alternatywą dla sucharków jęczmiennych będzie natomiast podpieczona w piekarniku lub na grillu bułka, najlepiej grahamka.
Przepis na najlepszą sałatkę świata
Zadanie jest bardzo proste. Na talerzu układamy sucharki paximadi, które dość obficie skrapiamy wodą i dobrej jakości oliwą z oliwek. Dojrzałe, soczyste pomidory sparzamy wrzątkiem, obieramy ze skórki, po czym dość drobno siekamy albo ścieramy na tarce o grubych ostrzach. Rozkładamy na sucharkach.
Następnym etapem jest pokruszenie sera myzithra. Na koniec układamy oliwki, najlepiej ciemnopurpurowe Kalamata, uchodzące za najszlachetniejszą grecką odmianę tego specjału, świetnie pasującą do sałatek. Na Krecie często dodaje się również kapary.
Dakos posypujemy obficie suszonym oregano i skrapiamy oliwą. Gotowe!