PoradyWyciągnij z kuchennej szafki dwa składniki i wymieszaj. Przypalone garnki będą lśniły, jak nowe

Wyciągnij z kuchennej szafki dwa składniki i wymieszaj. Przypalone garnki będą lśniły, jak nowe

Soda oczyszczona pozwoli pozbyć się uporczywych przypaleń - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Soda oczyszczona pozwoli pozbyć się uporczywych przypaleń - Pyszności; Fot. Adobe Stock
07.06.2023 12:12, aktualizacja: 07.06.2023 12:42

Soda oczyszczona to uniwersalny środek czyszczący, świetnie radzący sobie nie tylko z tłustymi plamami, ale też z zaschniętą spalenizną na garnkach i patelniach. W kilku prostych krokach przygotuj mieszaninę domowej roboty i przestań szorować zabrudzenia w pocie czoła. Dzięki niej twoje garnki będą lśniły, jak nowe.

W przypadku lekkich zabrudzeń zazwyczaj doskonale radzi sobie klasyczny płyn do naczyń. Co jednak w przypadku spalenizny, która za nic w świecie nie chce oderwać się od powierzchni garnków i patelni? Nie spisuj naczyń na straty, a wypróbuj domowej roboty środek czyszczący, który nie tylko pomoże ci pozbyć się uporczywych zabrudzeń, ale też zneutralizuje nieprzyjemny zapach spalenizny.

Soda oczyszczona do walki ze spalenizną

Resztki przypalonej potrawy należy usunąć tak szybko, jak to możliwe. Najlepiej od razu zalać zabrudzenia ciepłą wodą. W przeciwnym razie wyschną i staną się trudne do usunięcia. Zamiast korzystać ze żrącej chemii czy traktować naczynia druciakiem, wypróbuj domowej roboty środki czyszczące, które sprawdzą się nawet w przypadku mocno przypalonych garnków i patelni.

Świetnym domowym środkiem, pozwalającym na pozbycie się spalenizny z garnków jest mieszanina sody oczyszczonej, octu i płynu do naczyń. Soda jest uniwersalnym środkiem czyszczącym, który doskonale radzi sobie z tłuszczem i wszelkiego rodzaju plamami, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy, również odór spalenizny. Ocet zaś posiada silne właściwości dezynfekujące oraz, podobnie do sody, świetnie radzi sobie z zabrudzeniami.

Jak domowym sposobem wyczyścić przypalony garnek?

Domowy środek do czyszczenia przypalonych garnków zrobisz, mieszając pół szklanki sody, pół szklanki płynu do naczyń i szklankę octu. Tak przygotowaną miksturę przelej do butelki z atomizerem i spryskaj nią obficie przypalone naczynia. Odczekaj kilka minut, a następnie zwilżoną gąbką do naczyń wyczyść przypalone miejsca. Środek ten rozpuści tłuszcz, dzięki czemu z łatwością doczyścisz spalone powierzchnie.

W przypadku uporczywych zabrudzeń, potraktuj przypalone naczynia wrzącą wodą z dodatkiem wyżej wspomnianych specyfików. Na samym początku do  przypalonego garnka wlej do ocet oraz wodę w proporcjach 2:1 i podgrzewaj miksturę tak długo, aby doprowadzić ją do wrzenia. Po tym czasie zdejmij z ognia i dosyp do niej sodę oczyszczoną. Po kilku minutach wylej nadmiar płynu i umyj garnek ręcznie z płynem do naczyń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także