PoradyBabcie używały takich produktów do sprzątania przed Wielkanocą. Każdy z nas ma je w kuchni

Babcie używały takich produktów do sprzątania przed Wielkanocą. Każdy z nas ma je w kuchni

Adobe Stock
Adobe Stock

05.04.2023 19:37, aktual.: 05.04.2023 21:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W czasach, gdy na każdym kroku nie czekał na nas Rossmann czy jakikolwiek inny sklep oferujący szeroki asortyment środków czystości, nasze babcie musiały radzić sobie w inny sposób. My wychodzimy z założenia, że ich patenty na świąteczne porządki były tak dobre, że nie ma sensu ich zmieniać. Dobrze na tym wyjdzie zarówno twój dom, jak i portfel.

Wielkanoc tuż-tuż, a gospodarze i gospodynie rodzinnych zlotów wiedzą, co ich teraz czeka. Gotowanie — owszem, to sprawa podstawowa. Jednak zanim przyjmiemy u siebie gości, trzeba się też wziąć za świąteczne porządki. Tego nie lubi raczej nikt, ale istnieją sposoby, dzięki którym "robota" pójdzie łatwo i przyjemnie. I wcale nie mamy tu na myśli drogich środków chemicznych. Wystarczy otworzyć kuchenną szafkę.

Świąteczne porządki - Pyszności; foto: Canva
Świąteczne porządki - Pyszności; foto: Canva

Świąteczne porządki zrobisz za pomocą tych produktów

Nasze babcie wiedziały, że artykuły, których na co dzień używamy w kuchni, mają też drugie zastosowanie. Naturalne środki czystości nie obciążają portfela i nie trzeba po nich przez pół dnia wietrzyć domu, w obawie przed drażniącym działaniem chemii na nasze płuca. Jakie to produkty? Na sto procent masz je w swojej kuchni.

Soda oczyszczona

Ten tajemniczy proszek to tak naprawdę wodorowęglan sodu, powstały ze zgniecionej i podgrzanej trony, minerału kopalnianego wydobywanego z głębokości około 250 metrów. Nasze babcie przygotowywały z sody oczyszczonej pastę, która doskonale radzi sobie z żółtymi plamami na wannie, brudem w fugach i kamieniem na bateriach prysznicowych. Pasta z sody usunie też tłuste plamy w piekarniku. A to się na pewno przyda przed świętami, prawda?

Ocet

Prawdziwie uniwersalny środek, niezwykle przydatny zarówno w kuchni, jak i całym domu. W połączeniu z wodą radzi sobie niemal ze wszystkim: brudnymi szybami, lustrami, armaturą, lodówką... Ciekawym zastosowaniem octu jest użycie go jako środka czystości do paneli. Wymieszaj pół litra octu z litrem gorącej wody i dodaj do nich troszkę oleju eterycznego. Podłoga będzie czysta i pachnąca.

Sok z cytryny

Przed wizytacją gości warto zadbać o piękne i lśniące sztućce. Sok z cytryny doskonale usuwa rdzę i pozbywa się uporczywych zacieków na nożach, łyżkach i widelcach. Działa nabłyszczająco i bakteriobójczo. Warto go użyć nie tylko do sztućców, ale też do figurek, a nawet jako dodatku do płynu do mycia szyb.

Sól

Świąteczne porządki - Pyszności; foto: Canva
Świąteczne porządki - Pyszności; foto: Canva

Stara, dobra sól kuchenna potrafi zdziałać o wiele więcej, niż tylko doprawienie naszych posiłków. O jej właściwościach wiedziały też nasze babcie, które tworzyły z niej roztwór i czyścił nim srebra, na których pojawił się nalot. Można jej też użyć do wyczyszczenia żelazka i wyczyścić drewniane powierzchnie. Usuwa plamy i przywraca kolor ubraniom. Ile takie "usługi" kosztowałyby w sklepie z chemią?

Zobacz też ten filmik z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także