NewsyUnikaj tych lodów na wakacjach. Chwila przyjemności może cię sporo kosztować

Unikaj tych lodów na wakacjach. Chwila przyjemności może cię sporo kosztować

Lody, fot. Freepik
Lody, fot. Freepik

15.06.2023 16:34, aktual.: 15.06.2023 16:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Już niedługo rozpocznie się ten czas beztroski, na który czekają wszyscy uczniowie. Ci, którzy pracują, również mają szansę na skorzystanie z pięknej pogody i uroków lata. Niezależnie od wieku powinniśmy jednak wystrzegać się tych lodów. Dlaczego nie należy dać się na nie skusić? Odpowiadamy.

Lody to jeden z najlepszych sposobów na ochłodę, gdy na dworze są wysokie temperatury. Jeśli chcemy, by ten produkt przyniósł nam ulgę, powinniśmy zrezygnować z ciężkich i mlecznych, a postawić na orzeźwiające sorbety owocowe. Lodów z automatu powinniśmy jednak unikać jak ognia. I nie chodzi tu o to, czy poradzą sobie z przyniesieniem nam ulgi w upalny dzień, ale o troskę o nasze zdrowie.

Lody z automatu. Dlaczego powinniśmy ich unikać?

Wielu z nas daje się skusić na lody z automatu. Trzeba przyznać, że wyglądają naprawdę smacznie i mają interesujący kształt, który zwraca uwagę szczególnie dzieci. Nie powinniśmy jednak sięgać po te popularne świderki. W 2021 roku Główny Inspektorat Sanitarny przeprowadził kontrolę. Z 50 miejsc, w których sprzedawano takie lody, pobrano około 250 próbek.

Wyniki były zatrważające. Aż w 115 próbkach z 23 partii wykryto zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae. Choć występują one naturalnie w naszych jelitach, to mogą wywoływać problemy żołądkowe, jeśli dostaną się do organizmu z zewnątrz. Na największe niebezpieczeństwo narażeni są ci, którzy mają problemy z układem pokarmowym i odpornością.

Wiele osób może zastanawiać się, skąd w lodach pojawiły się te bakterie. Odpowiedź jest jednak bardzo prosta i smutna zarazem. Na stoiskach sprzedających świderki z automatu nie dba się po prostu o odpowiednią higienę. Nie oznacza to więc, że musimy całkowicie zrezygnować z tego typu lodów. Klucz tkwi w tym, by znaleźć odpowiedni lokal, który oferuje wysokiej jakości usługi.

Lody z automatu. Fot. Pexels
Lody z automatu. Fot. Pexels
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także