Usmaż z nami najlepsze pączki! 5 sprawdzonych trików, o których warto pamiętać

Lukrowane, posypane cukrem pudrem lub polane czekoladą – pączki to zdecydowanie jeden z najlepszych przysmaków, który możecie zrobić własnoręcznie! Odpowiednio dobrane składniki, ulubione nadzienie i właściwa technika smażenia sprawią, że nie będziecie mogli przejść obok nich obojętnie. Co zrobić, aby były lepsze niż z cukierni? Poznajcie sprawdzone sposoby na to, jak krok po kroku wykonać puszyste i rozpływające się w ustach pączki!

Źródło zdjęć: © materiały partnera

29.01.2024 16:44

Składniki, które przesądzą o sukcesie doskonałych pączków

Przepisów na pączki można znaleźć całe mnóstwo. Jednak nie w każdym znajdziecie pomocne triki, które pozwolą uniknąć błędów, związanych z ich przygotowaniem. Pierwszym z nich jest dobór składników, a także sposób przygotowania ich do zrobienia ciasta. Jednym z ważniejszych produktów są drożdże. Zdecydowanie postawcie na świeże zamiast tych instant. Warto także pamiętać o tym, żeby po wyjęciu z lodówki wszystkie składniki nabrały temperatury pokojowej.

Jak przygotować ciasto, żeby pączki były puszyste?

W podgrzanym, ale niewrzącym mleku pokruszcie drożdże, dodając mąkę i cukier. Po dokładnym wymieszaniu miskę z zaczynem można umieścić w garnku z ciepłą wodą. Dzięki temu zapewnicie temperaturę idealną do wyrastania ciasta. W czasie, kiedy będzie zwiększało swoją objętość, połączcie ze sobą pozostałe składniki. Po dodaniu zaczynu ciasto należy wyrabiać aż do uzyskania jednolitej masy. Następnie ponownie odstawcie je do wyrośnięcia. Wyrabianie ciasta powinno trwać przez kilka minut, żeby pozbyć się pęcherzyków powietrza.

Nadzienie do pączków – w jaki sposób je nakładać?

Chociaż proces nadziewania może budzić pewne obawy, to jednak przy odpowiedniej technice szybko okaże się, że to nic trudnego. Pączki możecie nadziewać na dwa sposoby – przed smażeniem lub po. Pierwsza metoda polega na delikatnym rozpłaszczeniu wyciętych i wyrośniętych kulek, nałożeniu łyżeczką marmolady i zlepieniu brzegów. Do nadziewania pączków po smażeniu będzie potrzebna szpryca, którą wypełniamy je tuż po wyjęciu z garnka, kiedy są jeszcze ciepłe. To, co znajdzie się wewnątrz, zależy przede wszystkim od waszych preferencji. Najczęściej jest to konfitura z owoców, ale może być to także budyń lub czekolada.

Smażenie pączków – to warto wiedzieć!

Mogłoby się wydawać, że to już najprostsza droga, żeby za chwilę mieć pełen półmisek pysznych pączków. Ten etap jednak również wymaga zastosowania pewnych czynności, żeby wasze pączki nie okazały się w środku surowe lub nie wchłonęły zbyt dużo tłuszczu. Kluczowa jest w tym przypadku temperatura tłuszczu, która powinna wynosić ok. 180°C. Jeśli będzie wyższa, pączki dość szybko zaczną się przypalać z wierzchu, pozostając nieusmażone wewnątrz. Zbyt chłodny olej spowoduje szybsze nasiąkanie tłuszczem, co sprawi, że będą one nieapetyczne i ciężkie. Dwie minuty z każdej strony w zalecanej temperaturze powinny wystarczyć do usmażenia pączków. Nadmiar tłuszczu dobrze jest odsączyć z nich przy użyciu papierowego ręczniczka.

Smak i estetyka w jednym – lukrowanie pączków

To już niemal koniec kulinarnej przygody ze smażeniem pączków. Pozostało tylko efektowne zwieńczenie dzieła, czyli wykonanie lukru. W jaki sposób zrobić go właściwie, żeby nie spływał z pączków i nie było w nim grudek? Wsypcie cukier puder w miseczkę i zaczynając od jednej łyżki, wlewajcie stopniowo do niego wodę, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. To sprawi, że lukier nie będzie się kleić, nie będzie zbyt rzadki, za to pięknie pokryje wierzch waszych pączków. Jeśli nie jesteście zwolennikami słodkiego lukru – pączki można po prostu posypać przez sito cukrem pudrem lub przygotować polewę czekoladową, z kandyzowanych owoców lub słonego karmelu.

Marzą wam się pyszne domowe pączki? Te wskazówki, a także inspiracje na klasyczne i niebanalne pączki na stronie Przepisy.pl z pewnością wam w tym pomogą!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
pączkiwypiekitriki
Wybrane dla Ciebie