Weź ziemniaki, kapustę i boczek. Powstanie rewelacyjne danie znane już XIII wieku
18.07.2023 09:00, aktual.: 18.07.2023 13:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czy próbowałeś kiedykolwiek ziemniaków po cabańsku? Wiesz w ogóle co to za potrawa? Jeszcze do niedawna nie miałam o niej zielonego pojęcia. Ale po pierwszym kęsie, totalnie się w niej zakochałam. Z tobą będzie podobnie!
Wiesz, za co najbardziej kocham sztukę kulinarną? Za to, że jest tak nieprzewidywalna i praktycznie każdego dnia możemy nauczyć się czegoś nowego. Jednocześnie możemy poszerzać nasze preferencje kulinarne. Przykład? Gdybyś pięć lat temu zapytał mnie, czy lubię sushi, odparłabym, że w życiu tego nie zjem. Dziś jestem zagorzałą fanką kolorowych rolek i ciągle zastanawiam się, dlaczego tak długo zwlekałam z pierwszą degustacją.
Ta sytuacja nauczyła mnie jednak czegoś bardzo ważnego. W kuchni nie powinniśmy zamykać się na nowe i nieznane smaki. Jednocześnie warto od czasu do czasu wracać do starych i sprawdzonych receptur. I taką podróż kulinarną przeżyjemy już za moment. Zabieram cię do XIII wieku.
Ziemniaki po cabańsku — co to takiego?
Przepis, o którym dzisiaj mowa, to tradycyjna potrawa jednogarnkowa, którą robiono dawniej w specjalnym kociołku nad ogniskiem. Na danie składały się ziemniaki, jak i cała masa jarzyn, liście kapusty oraz mięsne kęski. Ziemniaki po cabańsku wywodzą się z Chrzanowa, a swoją nazwę zawdzięczają Czabanom, którzy pojawili się na tych ziemiach wraz z najazdem Tatarów w XIII wieku. Byli to pasterze odpowiedzialni za trzodę, która stanowiła główne źródło pożywienia dla walczących.
Warto dodać, że danie to znane jest również w innych rejonach Polski. Występuje, chociażby pod nazwą duszonki i pieczonki. Czy te określenia coś ci mówią?
Jak zrobić starodawny przepis w nowej odsłonie dziś?
Jeśli jesteś ciekaw, jak smakowały ziemniaki po cabańsku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeszcze dziś pojawiły się w twojej kuchni. Z naszym przepisem na pewno zrobisz je w wyśmienitej formie.
Składniki:
- 1,5 kilograma ziemniaków,
- 350 g kiełbasy,
- 500 g boczku,
- 3 marchewki,
- 6 liści kapusty w całości,
- 1/2 szt. kapusty,
- 2 cebule,
- 1 natka pietruszki,
- 2 łyżeczki soli,
- 1 łyżeczka pieprzu.
Sposób przygotowania:
- Pracę nad przepisem rozpocznij od obrania i pokrojenia na mniejsze kawałki warzyw.
- Cebule pokrój w drobną kostkę, natomiast marchewki w małe talarki. Nie zapomnij także o kapuście, poszatkuj ją drobno.
- Natomiast umyte i obrane ziemniaki podziel w mniejsze ćwiartki.
- Czas zająć się mięsnymi elementami. Jeśli kupiłeś boczek w kawałku, musisz pokroić go w cienkie plastry. Natomiast kiełbasę pokrój w talarki.
- Na blacie kuchennym ułóż teraz naczynie żaroodporne. Na spodzie powinny znaleźć się plastry boczku. Kolejną warstwę zrób z ziemniaków.
- Bezpośrednio na ziemniakach znaleźć mają się kawałki marchewki. Warzywa dopraw przy pomocy soli i pieprzu.
- Dopiero teraz do naczynia możesz dodać cebulę, kiełbasę oraz poszatkowaną kapustę.
- Całość posyp drobno posiekaną pietruszką.
- Na koniec ułóż na wierzchu kilka liści kapusty, tak aby przykryć całe danie.
- Formę wstaw pod przykryciem do nagrzanego piekarnika na 45 minut. Urządzenie ma pracować w temperaturze 190 stopni Celsjusza. Smacznego!
Zanim się pożegnamy, koniecznie daj mi znać, co myślisz o dzisiejszym przepisie. Wykorzystasz go w swojej kuchni jeszcze dziś? Moim zdaniem to świetny pomysł na szybkie i sycące danie prosto z piekarnika dla całej rodziny. Zgadzasz się ze mną?
Jeśli lubisz ziemniaki, ten przepis też ci się spodoba:Weź ziemniaki, mięso i tortillę. Powstanie tak pyszny obiad, że będziesz go robić prawie codziennie