NewsyWyczekiwane grzyby pojawiły się w lasach. Niektórzy twierdzą, że najsmaczniejsze w Polsce

Wyczekiwane grzyby pojawiły się w lasach. Niektórzy twierdzą, że najsmaczniejsze w Polsce

Borowiki pojawiły się już w lasach. Fot. Pixabay
Borowiki pojawiły się już w lasach. Fot. Pixabay

Sezon na grzybobranie trwa w najlepsze. W lasach pojawia się coraz więcej okazów, a grzybiarze prześcigają się w przechwalaniu się swoimi zbiorami. Wiele osób decyduje się na kupowanie grzybów, a nie zbieranie. Ile trzeba zapłacić za kilogram? Sprawdźmy.

Ceny świeżych grzybów nigdy nie należały do najniższych. Warto jednak zapłacić każde pieniądze za aromat i smak, który wydzielają. Świetnie nadają się do sosów, mięs i wielu, wielu innych potraw. Jakie grzyby pojawiły się obecnie w lasach? Warto się rozglądać i mieć oczy szerokie otwarte.

Borowiki pojawiły się w lasach. Ile trzeba zapłacić za kilogram  grzybów?

W lasach pojawiły się pierwsze borowiki. Grzybiarze powinni ruszyć do lasów. Jest duża szansa na to, że wrócą z pełnymi koszami. W końcu niektórzy uważają, że to najsmaczniejsze grzyby występujące w Polsce. Na Podkarpaciu za kilogram borowików szlachetnych trzeba zapłacić 20 złotych. Za prawdziwki trzeba zapłacić 35 złotych, a kurki 35 złotych. Na Lubelszczyźnie jest nieco taniej. Za kurki należy zapłacić 30 złotych.

Czy można sprzedawać grzyby? I tak i nie

Każdego roku w trakcie sezonu grzybowego przy drogach można napotkać sprzedawców ze wspaniałymi okazami. Czy taka sprzedaż jest jednak legalna? Tylko 30 gatunków grzybów jest dopuszczonych do sprzedaży w Polsce. Aby móc je sprzedawać, trzeba mieć jednak atest. Można uzyskać go całkowicie za darmo, a dokument też jest ważny 48 godzin. Gdy jednak ten czas upłynie, to legalna sprzedaż grzybów nie jest możliwa.

Warto mieć na uwadze, że na targowiskach te przepisy są egzekwowane. Przy sprzedaży przydrożnej narażamy się jednak na to, że sprzedawcy nie mają tego atestu. Przy grzybach warto jednak mieć ograniczone zaufanie. Można narazić zarówno swoje zdrowie, jak i życie. Jeśli nie mamy pewności co do źródła, warto odpuścić sobie zakupy. Można wówczas wybrać się do restauracji, gdzie używane do dań grzyby z pewnością mają atest.

Borowiki pojawiły się w lasach. Fot. Pixabay
Borowiki pojawiły się w lasach. Fot. Pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także