PoradyWysmaruj boczek i włóż do piekarnika. Będzie soczysty i aromatyczny jak nigdy

Wysmaruj boczek i włóż do piekarnika. Będzie soczysty i aromatyczny jak nigdy

Czasem po prostu ma się ochotę na soczysty, pachnący boczek z piekarnika, pokrojony i zaserwowany na kanapkach albo na talerzu wędlin. Jak go przyrządzić? Żeby nie wyszedł suchy i niesmaczny, należy trzymać się kilku prostych zasad. Ich przestrzeganie z całą pewnością ci się opłaci, dlatego czytaj uważnie!

Jak przyrządzić soczysty pieczony boczek?
Jak przyrządzić soczysty pieczony boczek?
Źródło zdjęć: © Canva | arfo

21.12.2023 | aktual.: 21.12.2023 10:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Boczek to mięso, które nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Lekarze raczej nie obchodzą się z nim jak z jajkiem i nie przebierają w słowach podczas rozmów o wadach i korzyściach z regularnego spożywania tego produktu. To dlatego my również nie będziemy zachęcać cię do codziennego jedzenia boczku (tu możesz przeczytać o eksperymencie, który zakładał taką kolej rzeczy), lecz delektowania się tym mięsem tylko od czasu do czasu. A kiedy już to robisz, zadbaj o to, by boczek smakował najlepiej na świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Boczek — marynowanie i peklowanie

Wyraźnie i obficie poprzerastany tłuszczem boczek ma tendencję do szybkiego wysuszania się w piekarniku (ze względu na wytapiający się tłuszcz), dlatego trzeba pamiętać o kilku ważnych czynnościach, dzięki którym unikniemy tego przykrego efektu. Tylko przestrzeganie tych reguł sprawi, że boczek będzie idealnie smaczny i soczysty.

Przede wszystkim: marynowanie i peklowanie. Chociaż wiele osób uważa, że mają one na celu wyłącznie nadanie pieczonemu mięsu smaku, to wtarcie przypraw w mięso sprawia również, że po wyjęciu z piekarnika jest ono miękkie i przyjemnie kruche. Boczek doskonale odnajduje się w towarzystwie majeranku, czosnku, kminku, pieprzu, papryki oraz miodu. Warto również ułożyć na jego wierzchu kilka listków laurowych, ziela angielskiego lub goździków.

Rolada z boczku

Punkt drugi to prawidłowe przygotowanie mięsa przed włożeniem go do pieca. Popularnym sposobem pieczenia boczku jest uformowanie go w roladę i związanie sznurkiem. W takiej sytuacji możesz się pokusić również o włożenie niektórych produktów do środka rolady — dobrze sprawdzi się musztarda, czosnek albo kapary. Pamiętaj, żeby zawijać boczek w ten sposób, by bardziej tłusta strona znajdowała się na zewnątrz.

Boczek może być zawinięty w roladę.
Boczek może być zawinięty w roladę. © Canva | Oleksandr Prokopenko

Pieczenie

Jeśli decydujesz się na pieczenie boczku ze skórą, ponacinaj ją przed włożeniem do piekarnika (a najlepiej — przed wtarciem w mięso przypraw). Piekarnik nastaw na nie więcej niż 175 stopni, bo przy wyższych temperaturach tłuszcz za szybko się wytopi. Piecz około godziny i 15 minut na 1 - 1,2 kg mięsa. Jeśli używasz odkrytej brytfanki, w czasie pieczenia podlewaj mięso wodą lub wytopionym tłuszczem.

Przestrzegaj tych zasad i ciesz się idealnie soczystym i smacznym boczkiem!