NewsyZjedz dwa kiwi przed snem. Niesłychane, co się stanie

Zjedz dwa kiwi przed snem. Niesłychane, co się stanie

Kiwi na sen - Pyszności; foto: Canva
Kiwi na sen - Pyszności; foto: Canva
27.04.2023 19:41

Takiego patentu na łatwe zasypianie na pewno nie znałeś. Co więcej, sen nie tylko przyjdzie łatwo, ale również będzie o wiele lepszej jakości. Co należy zrobić, żeby osiągnąć taki efekt? Wystarczy przed położeniem się do łóżka zjeść... dwa kiwi. Czy to jakiś żart? Nic bardziej mylnego! Udowodniły to badania naukowe.

Wszyscy — a przynajmniej taką mamy nadzieję — wiemy, że kiwi to naprawdę ultrazdrowy owoc, którego zawartość witaminy C bije na głowę cytrynę czy pomarańczę. Jednak nie o wszystkich zaletach kiwi mogłeś słyszeć. Nie ma w tym nic dziwnego. O badaniach, które udowodniły wpływ kiwi na dobry sen, nie mówi się zbyt wiele. A szkoda, bo są absolutnie fascynujące.

Kiwi na sen - Pyszności; foto: Canva
Kiwi na sen - Pyszności; foto: Canva

Wystarczą dwa kiwi przed snem

Badaniami nad wpływem kiwi na szybki i spokojny sen zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Tajpej. Tajwańczycy podeszli do sprawy wyjątkowo poważnie. Do uczestnictwa w eksperymencie zaproszono dwadzieścia cztery osoby, które skarżyły się na problemy z zasypianiem. Ich zadanie było dosyć proste. Przez cztery tygodnie musieli jeść dwa kiwi przed snem. Resztą zajęli się naukowcy, których wnioski przekroczyły wszelkie wcześniejsze domniemania.

Jak informuje portal zywienie.medonet.pl, który opublikował wyniki badań tajwańskich lekarzy, rezultaty eksperymentu zostały podzielone na kilka kategorii. Każda z nich zaskoczyła chyba nawet samych badaczy. I — bądźmy szczerzy — nie tylko ich. Zobacz, co zostało odkryte i sam przyznaj, czy kiedyś podejrzewałeś kiwi o takie właściwości.

Kiwi - Pyszności; foto: Canva
Kiwi - Pyszności; foto: Canva
  1. Problemy z zasypianiem zostały ograniczone. Czas zapadnięcia w sen zmniejszył się o ponad 35 proc.
  2. Sen uczestników był spokojniejszy niż wcześniej. Zmniejszył się tzw. czas czuwania po zaśnięciu — i to aż o 28,9 proc.
  3. Nastąpiła poprawa jakości snu. Uczestnicy ocenili ją sami. Wynik był lepszy niż przed badaniem o 42,4 proc.
  4. Czas snu został wydłużony. Ci, którzy jedli owoce przed snem spali podczas badania o 13,4 proc. dłużej niż dotychczas.

Skąd tak znakomite wyniki eksperymentu? Przede wszystkim dzięki temu, że kiwi zawiera duże pokłady serotoniny, neuroprzekaźnika i hormonu szczęścia. Jeśli konkluzje tajwańskich badaczy wprowadziły cię w niemałe zaskoczenie, to nie czuj się w tym odosobniony. My również przecieramy oczy ze zdziwienia. I chyba już wiemy, co stanie się naszym nowym wieczornym rytuałem.

Zobacz przepis na drobiowe roladki fajitas ze szparagami:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także