PoradyZnajoma raz w miesiącu kroi cytrynę i wkłada ją do piekarnika. Poznałam powód i robię to samo

Znajoma raz w miesiącu kroi cytrynę i wkłada ją do piekarnika. Poznałam powód i robię to samo

Cytryna pomoże ci przy czyszczeniu piekarnika
Cytryna pomoże ci przy czyszczeniu piekarnika
Źródło zdjęć: © Archiwum Prywatne | Marzena Pęcak
18.09.2023 12:53

Masz problemy z czyszczeniem piekarnika? Pomimo usilnych starań, nadal daleko mu do ideału? Już za moment dowiesz się, jak to zmienić. I to w bardzo prosty sposób.

Chyba zgodzisz się ze mną, że nie sposób wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez piekarnika. To dzięki temu urządzeniu możemy przygotować wiele genialnych dań, jak i upiec domowy chleb oraz przepyszne ciasta. A, że jestem ogromną fanką słodkości, to właśnie ciasta najczęściej goszczą w moim piekarniku. 

Oczywiście użytkowanie piekarnika na co dzień wiąże się jednocześnie z potrzebą regularnego czyszczenia. Często bywa też tak, że zabrudzenia są tak ciężkie, że naprawdę trudno się ich pozbyć. I co wtedy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Domowy patent na idealnie czysty piekarnik

Ostatnio odwiedziła mnie dobra znajoma Monika. Przy kawie i domowym ciachu zaczęłam narzekać, że jeszcze dziś czeka mnie generalne czyszczenie piekarnika, a nie przepadam za tym rodzajem prac. I to z kilku powodów. Po pierwsze, nie jest to łatwe i przyjemne zadanie. Naprawdę trzeba się natrudzić, aby dobrze wyszorować całą powierzchnię urządzenia. Po drugie, jako urodzona pedantka, nigdy nie jestem zadowolona z ostatecznego efektu. 

Monika tylko się uśmiechnęła i zapytała mnie, czy mam w domu cytrynę. Trochę się zdziwiłam, bo piłyśmy kawę i w pierwszej chwili pomyślałam, że chce dodać ją do filiżanki z czarnym napojem. Tylko pytanie po co? Monika jednak bardzo szybko wyprowadziła mnie z błędu i powiedziała, że pokaże mi sprawdzony patent na czyszczenie piekarnika. Jak to działa?

Niepozorna cytryna pomoże przy kuchennych porządkach
Niepozorna cytryna pomoże przy kuchennych porządkach© Adobe Stock | nata_vkusidey

Jak wyczyścić piekarnik przy pomocy cytryny?

Znajoma wyjaśniła mi, że do idealnego wyczyszczenia piekarnika potrzebne są tak naprawdę trzy składniki: cytryna, gorąca woda i naczynie żaroodporne. 

Monika najpierw roluje cytrynę pod ręką, aby wydobyć z cytrusa, jak najwięcej soków, po czym kroi go w plastry. Następnie przekłada mniejsze elementy do naczynia żaroodpornego i dodaje do środka 400 ml gorącej wody. Tak przygotowaną mieszankę wstawia do nagrzanego do 200 stopni Celsjusza piekarnika na 25 minut

Po tym czasie wyłącza urządzenie, ale nie wyjmuje od razu naczynia z cytryną i wodą. Czeka, aż temperatura znacznie się obniży. Po ok. 20 minutach wyjmuje naczynie i zanurza w środku ściereczkę. Przy jej pomocy przeciera dokładnie wnętrze piekarnika. 

Czyszczenie piekarnika nie będzie już największą zmorą
Czyszczenie piekarnika nie będzie już największą zmorą© Adobe Stock | filistimlyanin1

Dzięki wytworzonej parze wodnejsoku z cytryny, który jest świetnym środkiem czyszczącym, umycie piekarnika będzie proste jak bułka z masłem. Co więcej, efekt na pewno cię zachwyci. Twój piekarnik będzie jak nowy. Skąd to wiem? Tak właśnie wyglądało moje urządzenie po teście przeprowadzonym przez Monikę. Znajoma powiedziała mi, że sztuczkę z cytryną stosuje raz w miesiącu, dzięki czemu jej piekarnik zawsze prezentuje się nienagannie. Też będę ją wykorzystywać, a ty?

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także