Porady5 najlepszych sposobów na sprawdzenie świeżości jajek. Już nigdy nie trafisz na "bombę"

5 najlepszych sposobów na sprawdzenie świeżości jajek. Już nigdy nie trafisz na "bombę"

5 najlepszych sposobów na sprawdzenie świeżości jajek. Już nigdy nie trafisz na "bombę"
Ewa

08.10.2020 13:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy jajka, które masz w lodówce, nadają się jeszcze do jedzenia: koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dzięki tym prostym wskazówkom już nigdy nie spotka Cię niemiła niespodzianka.

#1 Szklanka wody

To najprostszy i najlepszy sposób na sprawdzenie świeżości Twoich jajek.

  1. Do szklanki nalej zimną wodę
  2. Włóż jajko do szklanki i obserwuj

Jeśli jajko wypłynie na powierzchnię: wyrzuć je. Jeśli będzie unosiło się lub obracało to oznacza, że powoli zbliża się koniec jego ważności, ale wciąż możesz je wykorzystać. Jajko, które opadnie na dno będzie najświeższe.

Jest to możliwe dlatego, że skorupki jajek mają wiele porów. Przez te pory do środka dostaje się powietrze, które powoduje psucie się jajek, a tym samym jajko zaczyna być wypierane do góry przez wodę.

#2 Test białka i żółtka

Ta metoda sprawdzi się, gdy podczas gotowania chcesz użyć rozbitego wcześniej jajka. Rozbij je na głębokim talerzu i sprawdź, jak prezentuje się białko. Jeśli jest wodniste, przejrzyste i rzadkie to oznacza, że straciło już swoją ważność. Nieprzeterminowane powinno być lekko matowe, lepkie i dość grube. Zwróć też uwagę na żółtko: jeśli jest zwarte i pełne- nie musisz się martwić

Obraz

#4 Test przez potrząsanie

Jeśli chcesz sprawdzić, czy jajko jest świeże: potrząśnij nim. Zebrane w środku powietrze, które powoduje psucie, sprawi, że usłyszysz chlupot. Jeśli jajko nie wyda takiego dźwięku to oznacza, że śmiało możesz je zjeść.

#5 Test zapachu

Jeśli możesz się pochwalić rozwiniętym zmysłem węchu możesz spróbować go użyć. Zepsute jajko wydziela charakterystyczny zapach siarki. Jest to jednak najbardziej zawodna metoda, ponieważ pozwala na wykrycie najczęściej dopiero mocno zepsutego jajka. No i nie da się ukryć: jest mało przyjemna :)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także