Byliśmy w błędzie. Jest płyn, który nawadnia lepiej niż woda

Byliśmy w błędzie. Jest płyn, który nawadnia lepiej niż woda

Mleko nawadnia lepiej niż woda
Mleko nawadnia lepiej niż woda
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
15.08.2023 14:19

Zawsze byliśmy pewni, że najlepszym napojem na upały jest woda. Przecież nawadnia organizm. Okazuje się, że ustępuje ona miejsca innym płynom. Lepszym wyborem podczas ciepłych dni i przy wysiłku będzie mleko. Dzięki niemu zadbasz o gospodarkę elektrolitową i szybko ugasisz pragnienie.

Chociaż słowo "nawodnienie" związane jest z wodą, to nie ona sprawdza się w tej roli najlepiej. Ostatnie badania przeprowadzane przez naukowców pokazują, że są napoje, które działają skuteczniej. Na liście znalazły się kefiry, piwa bezalkoholowe, płyny z elektrolitami i inne rzeczy. Jednak pierwsze miejsce zajmuje... mleko. Dlaczego naukowcy doszli do takich wniosków?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mleko nawadnia lepiej niż woda. Koniecznie pij je w upały

Naukowcy sprawdzili trzynaście różnych napojów. Badali je pod kątem możliwości związanych z nawadnianiem organizmu. Chociaż woda (gazowana oraz niegazowana) nie zajęła złego miejsca, to kilka płynów ją wyprzedziło. Dlaczego? Okazuje się, że dodatek minerałów, tłuszczów, cukrów i białek bardzo dobrze wpływa na ugaszenie pragnienia. Pomagają zatrzymać one wodę w organizmie.


Z badania wynika, że to mleko ma najlepsze funkcje nawadniające. Wszystko dzięki białku, tłuszczom oraz laktozie. Te składniki sprawiają, że płyn nie opuszcza od razu żołądka i dłużej możemy korzystać z jego właściwości. Napój zawiera też sód, który zatrzymuje wodę w organizmie. Oznacza to, że wraz z moczem wydalimy mniej płynu.

Mleko
Mleko© Wikimedia Commons | Santeri Viinamäki

Które napoje najbardziej nadają się do picia w upały? Naukowcy opublikowali listę

Badanie przeprowadził prof. Ronald Maughan z St. Andrews’ School of Medicine. Jego wyniki wskazują na to, że niektóre napoje świetnie nawadniają organizm. Porównał 13 płynów i sprawdził, które zostają w żołądku najdłużej. Lista, którą pokazał, wygląda w sposób następujący:

 1. Odtłuszczone mleko,
 2. roztwory z elektrolitami,
 3. mleko pełnotłuste,
 4. sok pomarańczowy,
 5. cola i podobne napoje,
 6. dietetyczna cola,
 7. mrożona herbata,
 8. herbata,
 9. napój izotoniczny,
 10. woda niegazowana,
 11. woda gazowana,
 12. piwo lager,
 13. kawa.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także