NewsyCeny chleba w 2022 roku. Ile kosztuje bochenek? Drastyczny wzrost cen pieczywa lada dzień

Ceny chleba w 2022 roku. Ile kosztuje bochenek? Drastyczny wzrost cen pieczywa lada dzień

Ten rok nie zaczął się dobrze. Wiele osób boleśnie odczuje podwyżki cen za prąd i gaz. To dopiero początek, bo drożeje wszystko. Piekarnie ostrzegają, że chleb stanie się towarem niemal luksusowym. Jakie są ceny pieczywa w 2022 roku? Znamy prognozy.

Ceny chleba w 2022 roku. Ile kosztuje bochenek? Drastyczny wzrost cen pieczywa lada dzień
Ewa

20.01.2022 | aktual.: 20.01.2022 15:39

Rosną ceny pieczywa w 2022 roku

Wraz ze wzrostem cen gazu i prądu w górę pójdą też właściwie wszystkie usługi. Wysoka inflacja daje w kość nie tylko klientom, ale również przedsiębiorcom, którzy teraz za praktycznie wszystko będą musieli zapłacić więcej. Nie obejmuje ich żadna ochrona i tarcza przed skokowym wzrostem cen. Żeby firmy mogły dalej działać, to będą musiały podnieść ceny usług i produktów.

W szczególności dostanie się małym przedsiębiorcom, których koszty produkcji są wyższe niż w przypadku dużych firm. Rachunki wzrosną dla nich nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ratunkiem może być jedynie podniesienie cen.

Ceny za bochenek chleba w 2022 roku. Pojawiły się wyliczenia, że rentowność małych piekarni pozwoli utrzymać podwyżka pieczywa. Drastyczna, bo dobrej jakości bochenek ma kosztować 30 zł – takie ceny pieczywa wręcz szokują! W ten sposób dobry chleb stanie się towarem niemal luksusowym. Jest ryzyko, że dużo osób zrezygnuje z kupna pieczywa w lokalnej piekarni i postawi na marketowe, którego skład często pozostawia wiele do życzenia.

Mamy wielkie problemy żeby przetrwać. 7 stycznia mąka była droższa o 85 proc. w stosunku do roku 2021, a teraz jest to już 105 proc. Ceny gazu to problem piekarzy w całej Polsce, rozdzwaniają się telefony, piekarze mobilizują się do działania i rządzący muszą usłyszeć nasz głos. Możemy skalkulować wzrost cen gazu o 400 procent. Ale kto ode mnie wtedy kupi chleb? On musiałby kosztować 40 złotych za kilogram. To byłby już produkt delikatesowy, a chleb nie może być luksusem, to jest podstawa naszej diety. Nie może to iść w taką stronę. mówi Andrzej Wojciechowski, właściciel piekarni Wojciechowski w wywiadzie dla wiadomoscihandlowe.pl

Ceny chleba w 2022 idą w górę. Jak to powstrzymać?

Przedsiębiorcy szukają rozwiązań, które umożliwią im przetrwanie bez drastycznego podnoszenia cen chleba w 2022. Jedną z opcji ma być wprowadzenie specjalnej tarczy osłonowej, która regulowałaby podwyżki cen prądu i gazu. O pomoc zostały poproszone również lokalne samorządy: mogą one obniżyć czynsze wynajmu lokalów usługowych i podatki lokalne.

Czy przedsiębiorcy otrzymają pomoc? Jak dużo małych biznesów upadnie?

Wybrane dla Ciebie