Wystarczy zamienić jeden składnik. Ryba po grecku wyjdzie przepyszna
24.11.2023 12:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ryba po grecku nie jest skomplikowanym daniem, chociaż żeby wyszła idealnie smaczna, należy zastosować sprawdzony przepis. Odkąd poznaliśmy ten, w którym dokonuje się sprytnej wymiany podstawowego składnika, nasza ryba po grecku wychodzi lepsza niż kiedykolwiek. Ten patent polecamy z czystym sumieniem!
Każdego kiedyś to spotkało lub jeszcze czeka. Też kiedyś zadałeś sobie to pytanie i nie udawaj, że tak nie było. Dlaczego ryba po grecku jest... rybą PO GRECKU? Czy to właśnie z Hellady pochodzi przepis na tę wigilijną potrawę? Nie? To — jakże pozostając w bożonarodzeniowym klimacie — co ma piernik do wiatraka?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Interpretacja nazwy tego tradycyjnego wigilijnego dania nie jest jednoznaczna. To oznacza, że w większości źródeł pełno określeń takich jak "prawdopodobnie" i "najpewniej". A co o rybie po grecku mówi Narodowe Centrum Kultury? Wykładnię znajdujemy na ich oficjalnym portalu. Napisano tam, że:
W dawnych książkach kucharskich możemy znaleźć przepis na SOS GRECKI, dawniej na tyle popularny, że odnotowany z nazwy również w słownikach. [...] Od sosu wzięła nazwę RYBA po GRECKU, podobnie przygotowywana.
Całe to zamieszanie miało być spowodowane przez nasze stereotypowe postrzeganie kuchni greckiej. Co ważne, musisz wiedzieć, że w ojczyźnie Talesa i Platona o naszej "rybie po grecku" nawet nie słyszano. Cóż, można powiedzieć, że nie wiedzą Grecy, co tracą! Zwłaszcza wtedy, gdy ta tradycyjna, jedna z klasycznych dwunastu wigilijnych potraw pozycja, jest przygotowywana z użyciem pewnego patentu. Polega on na zastąpieniu w przepisie wody aromatycznym bulionem. Uwierz nam, że warto. Albo nie — nie musisz nam wierzyć. Przekonaj się o tym na własnym podniebieniu!
Ryba po grecku
- 1 kg filetu z białej ryby — morszczuka, dorsza albo mintaja,
- 3 cebule,
- 4 marchewki,
- 3 pietruszki,
- 1/2 dużego selera,
- 3-4 ziarna ziela angielskiego,
- 4 listki laurowe,
- 500 ml bulionu warzywnego,
- 200 ml koncentratu pomidorowego,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
- Cebule obierz i pokrój w cienkie piórka. Marchewki, seler i pietruszki zetrzyj na dużych oczkach tarki. Składniki podsmaż na oleju, po kilku minutach dodając do nich ziele angielskie i listki laurowe.
- Do warzyw wlej teraz bohatera tego odcinka — bulion warzywny. Gotuj 10 minut. Po tym czasie odlej trochę wywaru, zmieszaj go z koncentratem pomidorowym i z powrotem wlej do warzyw. Duś 15 minut.
- Rybę pokrój na kawałki, dopraw solą i pieprzem. Następnie obtocz je w mące i usmaż na patelni na złoto. Przełóż na półmisek.
- Po ostygnięciu ryby przykryj ją duszonymi warzywami i wstaw na całą noc do lodówki. Rano smak ugotowanych w aromatycznym bulionie warzyw przejdzie na rybę, a ciebie czeka pyszne wigilijne danie!