NewsyCena gofrów nad morzem przyprawia o zawrót głowy. Przerażeni są nawet pracownicy gastronomii

Cena gofrów nad morzem przyprawia o zawrót głowy. Przerażeni są nawet pracownicy gastronomii

Adobe Stock/Archiwum prywatne
Adobe Stock/Archiwum prywatne
Ewa
03.05.2023 13:50, aktualizacja: 05.05.2023 09:20

Ceny gofrów nad morzem mogą wzbudzić niemałe zaskoczenie. Prosty deser może kosztować więcej niż kawa i ciasto w dobrej cukierni. Potężną podwyżkę cen widać na każdym kroku. Nie powstrzymuje to jednak turystów od weekendowych wyjazdów.

Wakacyjne i urlopowe wyjazdy nieodzownie kojarzą się przede wszystkim z rybą z frytkami i słodkimi goframi. Chociaż te drugie wydają się być prostym deserem, to w nadmorskich budkach osiągają zawrotne ceny. Plażowy sezon jeszcze przed nami, a już z przerażeniem możemy patrzeć na rosnące ceny. Za gofry dla czteroosobowej rodziny trzeba będzie zapłacić nawet 100 złotych. A to dopiero początek.

Polskie morze droższe, niż myślisz

Chociaż inflacja nieco zwolniła, to wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Główny Urząd Statystyczny podał, że w kwietniu 2023 wynosiła 14,7 proc. Podwyżki cen towarów i usług sprawiają, że ceny w sklepach, restauracjach i barach mogą być sporym zaskoczeniem. Do kosztów wakacyjnego wyjazdu należy dodać również koszt paliwa oraz noclegu. Ten drugi w popularnych okresach urlopowych mocno winduje w górę. Mimo to nadmorskie bulwary tętnią życiem.

- Do Trójmiasta przyjeżdżam na wakacje przynajmniej raz w roku, od 15 lat. Polskie morze ma swój klimat, a Gdańsk i Sopot dodatkowe atrakcje do zaoferowania. Niestety widzę, że z roku na rok mój przyjazd jest coraz droższy. I to zrozumiałe, bo przecież świat się zmienia, jednak w tym roku idziemy na rekord. Nigdy wcześniej nie odczułam tak gwałtownej zmiany - wyznała p. Maria, turystka z zachodniej Polski w rozmowie z portalem Pysznosci.pl.

Ceny gofrów nad morzem

Chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku, słodkie, pyszne, z różnymi dodatkami. Gofry są deserem, który nieodzownie kojarzy się nam z nadmorskimi wojażami. Budki z tym przysmakiem można znaleźć na każdym rogu. Chociaż różnią się one wyglądem, to oferta w większości miejsc jest taka sama: bita śmietana, owoce, polewy, frużeliny i czekolady w różnych konfiguracjach. Sprawdziliśmy, ile kosztują gofry w 2023 roku.

Ceny gofrów nad morzem w 2023 roku- Pyszności
Ceny gofrów nad morzem w 2023 roku- Pyszności

Zaczynamy od jednej z budek po drodze na molo w Gdyni. Niepozorny punkt znajduje się na całkiem popularnej trasie, wiodącej od głównej drogi i stacji Szybkiej Kolei Miejskiej, aż po jeden z najważniejszych punktów w Gdyni - Klif Orłowski. Pogoda nie dopisuje, bo jak na majówkę jest dość chłodno. Jeśli po drodze najdzie nas ochota na coś słodkiego, to musimy przygotować się na wydatek od 8 zł (za suchy gofr) po 22 zł za "goferek na wypasie" (bita śmietana, owoce w żelu, wiórki kokosowe, posypka i polewa). Gofry z dżemem kosztują tam 10 zł, z bitą śmietaną 13 zł, a z Nutellą 15 zł. Kupić można również kawę w dwóch objętościach - 200 i 300 ml. Ceny zaczynają się od 15 zł za małe cappuccino, po 24 zł za kawę z lodami i bitą śmietaną.

Ceny gofrów w Gdyni- Pyszności
Ceny gofrów w Gdyni- Pyszności

Ile kosztują gofry w Sopocie?

Przenosimy się do zdecydowanie najpopularniejszego miejsca w Trójmieście - sopockiego Monciaka, czyli głównego deptaku i największej atrakcji turystycznej. Pierwsze, co rzuca nam się w oczy to pustka. I nie mamy tu na myśli turystów - ci zdecydowanie dopisali. Widzimy jednak puste przestrzenie, które w sezonie zapełnione są punktami gastronomicznymi.

Puste miejsca na sopockim molo- Pyszności
Puste miejsca na sopockim molo- Pyszności

Chociaż stoisk na głównym placu wydaje się być dużo, to w większości są to ubrania, gadżety i pamiątki. Widać, że wakacyjny sezon jeszcze nie ruszył, a trójmiejska gastronomia dopiero budzi się do życia. Mimo to znalezienie gofra okazuje się nie być trudne.

Ceny gofrów nad morzem w 2023 roku- Pyszności
Ceny gofrów nad morzem w 2023 roku- Pyszności

Ceny są nieco wyższe niż w Gdyni, chociaż dość zbliżone do siebie. Kolejki nie są duże i gofry można dostać już po 10 minutach.

- Szczerze? Obawiam się tego sezonu. Właściciel podniósł ceny i słyszałam, że przed startem wakacji chciałby to zrobić jeszcze raz. Z jeden strony rozumiem, a z drugiej... no jest drogo, nie podoba mi się to. Nie wiem, czy to zimna majówka, czy wysokie ceny, ale na moje oko jest mniej klientów niż wcześniej, chociaż po Monciaku chodzi dużo turystów - opowiada portalowi Pysznosci.pl pracownica jednego z punktów, prosząc o anonimowość.

Jeśli do Trójmiasta planuje przyjechać czteroosobowa rodzina, to musi liczyć się ze sporymi kosztami. Zakładamy, że każdego jej członka najdzie ochota na gofra. Dwa z dżemem, jeden z bitą śmietaną, jeden z bitą śmietaną oraz owocami i polewą - 62 zł. Do tego dwie kawy dla rodziców i dwa soki dla dzieci i rachunek mocno idzie w górę.

Ceny gofrów nad morzem w 2023 roku- Pyszności
Ceny gofrów nad morzem w 2023 roku- Pyszności

Obsługa pracująca w punktach zauważa, że im większa jest rodzina, tym mniej chętnie decydują się na "bogate" opcje, zostając przy jednym dodatku. I nic w tym dziwnego, bo przy kilkudniowym pobycie koszt jedzenia na mieście rośnie na potęgę. Nie da się ukryć, nadchodzący sezon będzie obfitował w paragony grozy.

Ewa Malinowska dla Wirtualnej Polski

Jeśli masz ochotę na zdrowy fast food, zrób pizzę na podpłomyku. Jest przepyszna!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także