PoradyJeśli pominiesz ten krok - kotlety schabowe wyjdą twarde jak podeszwa. Żadna marynata nie pomoże

Jeśli pominiesz ten krok - kotlety schabowe wyjdą twarde jak podeszwa. Żadna marynata nie pomoże

Kotlety schabowe rządzą się swoimi prawami. Co powiesz na krótkie podsumowanie najważniejszych zasad, do jakich trzeba się zastosować podczas ich przygotowywania, by nie wyszły twarde i suche jak wiór? 

Kotlety schabowe - Pyszności; foto: Canva
Kotlety schabowe - Pyszności; foto: Canva

27.12.2022 10:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

 Kotlety schabowe to prawdopodobnie najczęściej pojawiające się danie obiadowe w polskich domach. Skoro robimy je tak często, warto dopracować technikę ich wykonania do perfekcji. W dzisiejszych czasach nie trzeba do tego przeszukiwać opasłych tomiszczy ksiąg kucharskich, ani nawet dzwonić do babci. Wystarczy przeczytać ten tekst.

Podpowiemy w nim co zrobić, żeby kotlety schabowe zawsze wychodziły miękkie. Instrukcja będzie od A do Z, a problem twardych kotletów skończy się na zawsze.

Kotlety schabowe - Pyszności; foto: Canva
Kotlety schabowe - Pyszności; foto: Canva

Wybór mięsa

Miękkie i smaczne schabowe to proces, który zaczyna się już podczas kupowania schabu. Kiedy to robisz, najlepiej będzie jeśli zdecydujesz się na kupno całego kawałka mięsa, a nie gotowych plastrów z paczki. Producenci mają różne sposoby na powiększanie zysków, a jednym z nich jest ukrywanie brzydkich plastrów schabu na dnie opakowania.

Kupno całego kawałka pozwala efektywniej ocenić jakość mięsa. Pamiętaj, że to, co liczy się w schabie właściwym to jego nasycony, różowy kolor, biały odcień tłuszczu i wilgotna struktura.

Kotlety schabowe - Pyszności; foto: Canva
Kotlety schabowe - Pyszności; foto: Canva

To co najważniejsze - czyli tłuczenie

Wbrew pozorom to nie marynowanie jest głównym czynnikiem zmiękczającym schab. Bez roztłuczenia mięsa kotlety wyjdą twarde jak podeszwa. Zrób to w odpowiedni sposób - zacznij od środa i powoli przechodź na boki. Główną zasadą tłuczenia schabowych jest to, by się z nim nie spieszyć. Próba przyspieszenia procesu sprawi, że uderzenia będą mocniejsze, a mięso może się rozpaść. Rób to powoli i dokładnie.

Czemu tłuczenie jest takie ważne? Przede wszystkim skraca czas smażenia schabowych. Zbyt mocno ścięte białka mięsa sprawią, że będą one suche i twarde. Ponadto, dzięki utłuczeniu kotlet lepiej zareaguje na marynatę.

Marynowanie

Inaczej mówiąc - namaczanie. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, roztłuczone mięso schabowe trzymaj w mleku i cebuli przez całą noc. Jeśli jednak kotlety schabowe na obiad były kwestią improwizacji, spróbuj namaczać mięso chociaż przez 2-3 godziny.

Kotlety schabowe są pycha, ale sprawdź też ten przepis na zapiekankę camembert z tego filmiku z naszego kanału na YouTube.