PoradyCzęsto używasz mrożonego mięsa? Przy rozmrażaniu pamiętaj o jednym, a będzie jak świeże

Często używasz mrożonego mięsa? Przy rozmrażaniu pamiętaj o jednym, a będzie jak świeże

Mrożone mięso może nie tracić jakości. Warto wiedzieć, jak je rozmrozić
Mrożone mięso może nie tracić jakości. Warto wiedzieć, jak je rozmrozić
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Weyo

22.04.2024 09:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli zdarzyło ci się kiedyś rozmrozić mięso i zauważyć, że proces ten sprawił, że twój obiad totalnie stracił na jakości, być może nie przestrzegałeś najważniejszej zasady, którą zna każdy kucharz. W dużych restauracjach mają do tego profesjonalny sprzęt, ale spokojnie — poradzisz sobie też w domu!

Niewielu z nas lubi robić zakupy. A już na pewno nie te spożywcze. Nic więc dziwnego, że kiedy już wybieramy się do supermarketu przeciskać wśród tłumu ludzi i odstać swoje w kolejce, chcemy, żeby zabieg ten był optymalnie efektywny. Co to znaczy? Tylko tyle, żeby nie musieć za chwilę wracać w to samo miejsce. Mówiąc w skrócie: wszyscy, jak jeden mąż, robimy zakupy na zapas.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Taka praktyka oznacza jednak poznanie dwóch zasad, które w każdej porządnej restauracji odgrywają podstawową rolę. Po pierwsze: prawidłowego przechowywania żywności. O tym w "Pysznościach" piszemy dość często, bo specyfika tej umiejętności jest bardzo indywidualna, a wiele produktów ma swoje własne, unikalne "wymagania" co do przechowywania. Jest też sprawa druga: prawidłowe zamrażanie i rozmrażanie produktów. Szczególnie w przypadku mięsa proces ten trzeba wykonać poprawnie!

Mięso w zamrażarce

Podczas szkoleń z bezpieczeństwa żywności w restauracji dowiadujemy się, że każdy zamrażany przez nas produkt powinien podlegać prostej zasadzie. Zamrażamy szybko, odmrażamy powoli. Do tego pierwszego używa się w restauracjach specjalnych zamrażarek szokowych, które nie tylko zamrażają ekspresowo, ale można tam też schować gorące potrawy. W domu możemy co najwyżej skorzystać z funkcji szybkiego zamrażania, które posiadają niektóre nowoczesne sprzęty. Spokojnie, bez tego też się obędziemy.

Odpowiednio zamrażane i rozmrażane mięso zachowa całą jakość
Odpowiednio zamrażane i rozmrażane mięso zachowa całą jakość© Pexels | Lukas

Zamiast kupować drogie "szokówki" warto postawić na pakowarki próżniowe, których podstawowe wersje znajdziemy nawet w supermarketach. Cena takiego sprzętu nie jest specjalnie wysoka, a mrożenie produktów w torebkach pozbawionych powietrza to doskonały sposób na zachowanie wysokiej jakości nawet długo mrożonego mięsa.

Rozmrożone mięso

Wiemy już jak zamrażać. A co z rozmrażaniem? Jak wspomnieliśmy, powinno się odbywać powoli. Najlepiej jest przełożyć zamrożone mięso do lodówki, gdzie spokojnie, w bezpiecznych warunkach będzie wracało do swojej normalnej konsystencji. Czemu to takie ważne? Otóż szybkie rozmrażanie wiąże się ze znaczną utratą wody z produktów. To sprawia, że po pierwsze mięso traci jakość, a po drugie wytwarza środowisko idealne do rozwoju różnych, także tych groźnych bakterii. Tego należy za wszelką cenę unikać!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także