PoradyBezproblemowe, proste i wygodne czyszczenie palników gazowych w kuchence. Szybko, tanio i bez zbędnej chemii

Bezproblemowe, proste i wygodne czyszczenie palników gazowych w kuchence. Szybko, tanio i bez zbędnej chemii

Jak łatwo i szybko wyczyścić palniki gazowe w kuchence - Pyszności; Foto: Canva.com
Jak łatwo i szybko wyczyścić palniki gazowe w kuchence - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka

06.09.2022 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas gotowania często zdarza nam się zabrudzić kuchenkę. Niekiedy resztki jedzenia lądują nie tylko na płycie kuchenki gazowej, ale również na palnikach. Jeśli nie myjemy regularnie tych części, zabrudzenia są jeszcze cięższe do usunięcia. Jak w takim razie wyczyścić palniki kuchenki? Okazuje się, że nie jest to takie trudne.

Brudna kuchenka

Smażenie - Pyszności; Foto: Canva.com
Smażenie - Pyszności; Foto: Canva.com

W kuchni wyjątkowo często korzystamy z kuchenki. Dzięki niej jesteśmy w stanie przygotować wiele pysznych potraw. W związku z tym ważne jest również, aby ją regularnie czyścić. W ten sposób urządzenie będzie nam dłużej służyć. Poza tym zapobiegniemy gromadzenia się brudu, który jest siedliskiem dla wielu szkodliwych bakterii. 

Niestety podczas gotowania często brudzimy palniki kuchenki gazowej, a następnie ich nie czyścimy. Znajdujące się na tych częściach resztki pożywienia przypalają się i coraz ciężej jest je usunąć. W związku z tym jak wyczyścić palniki kuchenki gazowej?

Jak wyczyścić palniki kuchenki gazowej?

Czyszczenie - Pyszności; Foto: Canva.com
Czyszczenie - Pyszności; Foto: Canva.com
  • ocet i woda

Około 100 ml gorącej wody wymieszaj z 300 ml octu i całość zagotuj. Następnie zanurz w roztworze elementy palników gazowych. Jeśli brud jest wyjątkowo uciążliwy do usunięcia - wyszoruj części za pomocą małej szczoteczki.

  • soda oczyszczona i woda

Równie dobrze sprawdzi się roztwór powstały na bazie sody oczyszczonej i ciepłej wody. Elementy palnika zanurz w uprzednio przygotowanej mieszaninie i odstaw na jakiś czas. Na końcu należy opłukać części pod bieżącą wodą i wysuszyć.

  • amoniak

Do niewielkiego plastikowego opakowania wlej wodę oraz około 2 łyżeczki amoniaku. Następnie części palnika zanurz w płynie. Całość zamknij pokrywką i odłóż na całą noc. Następnego dnia części będą wyglądać jak nowe!

Teraz już wiesz jak wyczyścić palniki kuchenki gazowej. Okazuje się, że z łatwością zrobisz to domowymi sposobami. Wystarczy, że użyjesz jednego z tych trzech podstawowych produktów - ocet, soda oczyszczona, czy amoniak.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować gołąbki w chrupiącej panierce krok po kroku. Nietypowa odsłona znanego dania obiadowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także