PoradyCo się stanie z twoim ciałem, gdy zjesz kostkę czekolady dziennie? Skutki odczujesz szybko

Co się stanie z twoim ciałem, gdy zjesz kostkę czekolady dziennie? Skutki odczujesz szybko

Spożywanie czekolady - Pyszności; Foto Canva.com
Spożywanie czekolady - Pyszności; Foto Canva.com
15.10.2022 14:04

Kostka czekolady to przysmak, po który sięgamy najczęściej, gdy tylko najdzie nas ochota na coś słodkiego. A, że mamy ją pod ręką, to stanowi idealny dodatek do kawy lub jest spożywana - ot tak, po prostu. Jeśli przestrzegasz diety, a czekolada znajduje się na liście zakazanych produktów, to popełniasz błąd. Dlaczego?

Jak kostka czekolady wpływa na nasz organizm?

Każdy, kto zamierza wyrzucić czekoladę z listy produktów, których nie należy spożywać, gdy chce się schudnąć, niech teraz pierwszy rzuci kamieniem... Okazuje się, że taka zasada obowiązuje w przypadku niemal każdej diety, gdy zamierzamy zadbać o nasz organizm i zapewnić sobie szczupłą sylwetkę. Rzeczywistość jednak jest zupełnie inna. Jak pokazują badania, kostka czekolady pomaga w odchudzaniu. Tak, to nie żart. Spożywając ją, dostarczamy naszemu organizmowi wiele cennych składników odżywczych, dzięki którym droga do upragnionej wagi jest dużo prostsza.

Gorzka czekolada - Pyszności; Foto: Canva.com
Gorzka czekolada - Pyszności; Foto: Canva.com

Warto podkreślić, że czekolada wpływa na poprawę nastroju, daje uczucie sytości, czy przyspiesza nasz metabolizm. Czekolada w wersji gorzkiej, zawiera same dobre tłuszcze i przeciwutleniacze. Dodatkowo wspomaga nasz układ pokarmowy, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób przewlekłych, jak też chroni przed stanami zapalnymi, które mogą wystąpić w organizmie. Będąc na diecie, pamiętaj, że kostka czekolady gorzkiej zawiera jeden szczególny przeciwutleniacz. Są to oligomeryczne procyjanidyny, które zapobiegają przybieraniu na wadze.

Ile jeść czekolady, by zabrać o zdrowie?

W tym miejscu dobrze będzie się zastanowić nad tym, jak ilość czekolady będzie odpowiednia, by nasz organizm był nam za nią wdzięczny. Jak pokazują naukowe badania, najlepsza ilość czekolady, którą można spożywać dziennie, to 2-3 kostki, czyli około 7,5 g. Mówimy tu oczywiście o czekoladzie gorzkiej. Oprócz wcześniej wspomnianych właściwości chroni nas przed chorobami serca, obniża ciśnienie, zwiększa wytrzymałość organizmu, chroni przed słońcem, czy poprawia pamięć. Kostkę czekolady gorzkiej możesz z powodzeniem wykorzystać do przygotowania pysznych deserów.

Czekolada - Pyszności; Foto Canva.com
Czekolada - Pyszności; Foto Canva.com

Kiedy jest najlepszy moment na spożywanie czekolady? Jak wskazują eksperci, idealny moment to około 20-30 minut przez zjedzeniem obiadu. Dzięki temu, do stołu usiądziemy z pewnym uczuciem sytości, dzięki czemu zjemy odrobinę mniej niż w przypadku niespożywania czekolady. Jeśli planujesz schudnąć, to miej na uwadze, że oprócz jedzenia kostki czekolady, warto jest zadbać o zbilansowaną dietę, która będzie oparta na pięciu pełnowartościowych posiłkach dziennie.

Szukasz inspiracji na przygotowanie deserów z wykorzystaniem czekolady? Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na szybkie ciasto z tabliczką czekolady:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także