PrzepisDo czego wykorzystać ser ricotta? Sprawdzone pomysły na dania

Do czego wykorzystać ser ricotta? Sprawdzone pomysły na dania

Obok parmezanu i mozzarelli, ricotta stanowi podstawę włoskiej kuchni. Ser o gładkiej konsystencji oraz delikatnym smaku jest produktem bardzo uniwersalnym, świetnie komponuje się ze słodkimi i słonymi składnikami. Oto kilka ciekawych propozycji z ricottą w roli głównej.

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock
Katarzyna Gileta

16.01.2023 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ricotta jako składnik włoskiego pesto

Pyszny dodatek do makaronu, smaczne smarowidło na kanapki, ciekawe urozmaicenie dań z ryb czy drobiu – pesto można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. W tradycyjnym przepisie jedynym stosowanym serem jest parmezan, ale ricotta doda mu jeszcze więcej walorów smakowych.

Zadanie jest proste: wystarczy zmiksować ricottę, suszone pomidory w oleju, świeżą bazylię (po pół szklanki), świeżo starty parmezan (5 łyżek), oliwę z oliwek (3-4 łyżki), posiekany czosnek (1-2 ząbki). Na koniec pesto doprawiamy solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.

Ser ricotta jako baza pankejków

Pulchne naleśniki są kojarzone z kuchnią amerykańską, ale ich pyszną wersję przyrządzimy też z dodatkiem słynnego włoskiego serka. Ricotta musi być jednak dobrej jakości. Szklankę ricotty, którą ucieramy z żółtkami (2), mlekiem (3/4 szklanki) oraz ekstraktem waniliowym (pół łyżeczki). Następnie dosypujemy przesianą mąkę pszenną (szklanka), proszek do pieczenia (łyżeczka), cukier puder (3 łyżki) oraz szczyptę soli. Mieszamy, aż do połączenia składników i uzyskania dość gęstej masy. Dwa białka ubijamy na pianę, którą dodajemy do ciasta, delikatnie mieszamy.

Masę wylewamy porcjami na patelnię z rozgrzanym masłem klarowanym. Gdy pankejki nabiorą złotego koloru, a na ich powierzchni pojawią się bąbelki, przewracamy na drugą stronę. Serwujemy je po amerykańsku – z syropem klonowym i roztopionym masłem. Świetnie smakują również z owocami czy bitą śmietaną.

Pyszności - fot. Adobe Stock
Pyszności - fot. Adobe Stock

Lody z ricotty

Ricotta może być bazą pysznych lodów. Do ich przygotowania lepiej wykorzystać ricottę wyrabianą z mleka krowiego niż koziego, znacznie delikatniejszą w smaku.

W jednej misce ubijamy ricottę (szklanka) ze słodzonym mlekiem skondensowanym (250 g), w drugiej schłodzoną wcześniej śmietanę kremówkę (300 g), aż do uzyskania sztywnej piany. Następnie wszystko łączymy, dodajemy posiekaną czekoladę lub chipsy czekoladowe (100 g), mieszamy, przekładamy do foremek i schładzamy. Najlepiej skorzystać ze specjalnej maszynki do lodów, która zapewni naszemu deserowi idealną konsystencję. Jeśli nie posiadamy takiego urządzenia, umieszczamy lody w zamrażalniku, co pół godziny wyjmując i miksując, aby rozbić zawiązujące się kryształki lodu. Lody wyjmujemy z zamrażarki 10-15 minut przed podaniem, aby trochę zmiękły.

Gnocchi z ricottą

Polacy mają kopytka, zaś Włosi od wieków zajadają się kluseczkami przyrządzanymi z ugotowanych ziemniaków. Jednak pyszne gnocchi można też przyrządzić bez kartofli, za to z… ricottą.

Do miski przekładamy świeżą ricottę (250 g), starty parmezan (75 g), całe jajko i żółtko. Doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy. Dodajemy mąkę pszenną (3/4 szklanki), wyrabiamy na dość gładką masę, którą następnie formujemy w wałki i kroimy na małe kawałki. Formujemy z nich kluseczki, dociskając widelcem, by uzyskać ładny wzór. Wrzucamy partiami do garnka z wrzącą i osoloną wodą, odcedzając, gdy gnocchi wypłyną na powierzchnię (po około 2-3 minutach).

Kluseczki świetnie smakują z sosem maślanym – masło (4 łyżki) rozgrzewamy na patelni, a gdy zbrązowieje, doprawiamy solą i pieprzem, po czym polewamy ugotowane gnocchi.

Sos z ricotty do makaronu

Ricotta świetnie nadaje się do przygotowywania rozmaitych sosów, choćby cytrynowego, który będzie dobrym towarzystwem dla wszelkiego rodzaju makaronów: spaghetti, linguine, penne czy fusilli.

Ricottę (szklanka) przekładamy do miski, dodajemy świeżo starty parmezan (4-5 łyżek), sok wyciśnięty z cytryny oraz startą z niej skórkę, oliwę z oliwek (łyżka) oraz przeciśnięty przez praskę czosnek (1-2 ząbki). Mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem. Sos dodajemy do ugotowanego makaronu, razem ze zblanszowanym szpinakiem oraz wodą z gotowania makaronu (około pół szklanki). Chwilkę podgrzewamy, po czym wykładamy na talerze, posypując tartym parmezanem, a dla zaostrzenia smaku także płatkami chili.

Autor: Rafał Natorski

Zobacz również przepis na chrupiące bruschetty z burratą i pomidorkami. Znajdziesz go na naszym kanale YouTube.