Domowa mielonka ze słoika. Bije na głowę sklepowe wyroby
Jeśli lubicie wiejskie wędliny i swojskie wyroby, mielonka w słoiku będzie dla was jedną z najsmaczniejszych opcji posiłku. Idealna do kanapek, ale sprawdzi się również do obiadu, jeśli podamy ją np. z makaronem czy ryżem. W jaki sposób przygotować najsmaczniejsze mięso mielone do słoików?
19.08.2023 12:05
Domowa mielonka – potrzebne składniki
Do przygotowania mięsa mielonego w słoiku wcale nie potrzeba wielu składników. W zależności od własnych preferencji możemy użyć łopatki wieprzowej, boczku, a nawet szynki w połączeniu ze słoniną. Można również wykorzystać nóżki wieprzowe.
W przypadku przypraw najważniejsze są sól i pieprz. Właściwie nic więcej nie potrzeba, jednak dla jeszcze smaczniejszych efektów można dodać czosnek i majeranek.
Aby zrobić domową mielonkę, potrzebujemy oczywiście również słoików z nakrętkami, a także dużego garnka z wodą lub piekarnika do pasteryzacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzy pomysły na mielonkę ze słoika
- Potrzebujemy 1 kg surowej szynki, 1 kg podgardla lub tłustego boczku, 0,5 kg słoniny, soli oraz pieprzu do smaku, a także odrobiny wody. Mięso należy zemleć w maszynce do mielenie mięsa na średnich oczkach. Następnie doprawiamy je i dokładnie wyrabiamy z dodatkiem wody, by było kleiste i zwarte. Tak przygotowane mięsiwo wkładamy do słoików do ¾ ich wysokości. Wkładamy do piekarnika, który nastawiamy na 180 stopni. Pieczemy przez ok. 1,5 godziny. Piekarnik wyłączamy, ale nie wyjmujemy słoików. Zostawiamy je w środku do przestygnięcia. Następnego dnia powtarzamy pasteryzowanie w piekarniku, ale zmniejszamy temperaturę do 150 stopni. Trzeciego dnia pasteryzujemy słoiki przez godzinę również w 150 stopniach. Tak przygotowaną mielonkę można z powodzeniem przechowywać poza lodówką.
- Potrzebne będą: 1 kg łopatki wieprzowej, 1 kg tłustego boczku lub pół na pół chudego boczku i słoniny, 1 łyżeczka pieprzu, 2 łyżki soli, 1 łyżka majeranku, 3-4 ząbki czosnku, 1 łyżeczka cukru pudru, 1 łyżka żelatyny, ok. ¾ szkl. wody. Mięso mielimy na maszynce do mielenia mięsa na grubych oczkach. Dodajemy sól, pieprz, cukier puder, żelatynę, czosnek przeciśnięty przez praskę i majeranek. Mięso dokładnie wyrabiamy ręką, dodając po trochu wody. Masa musi być spójna i kleista. Jeśli mamy możliwość, przykrywamy mięso folią spożywczą i wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Następnie nakładamy je ciasno do słoików tak, by sięgało ¾ ich objętości. Słoiki zakręcamy i wstawiamy do garnka z wodą, na którego dnie rozkładamy ściereczkę. Gotujemy je na niewielkim ogniu przez 1,5 godziny. Wystawiamy do ostudzenia. Następnego dnia pasteryzację powtarzamy przez godzinę, a trzeciego dnia przez 30 minut.
- Potrzebujemy: 2 kg łopatki wieprzowej, 2 dużych nóg wieprzowych, włoszczyzny, 2 liści laurowych, 4 ziaren ziela angielskiego, 1 łyżeczki pieprzu w ziarenkach, 4-5 ząbków czosnku, 1 łyżeczki soli, 1 łyżki majeranku, ¾ łyżeczki pieprzu. Nogi dokładnie oczyszczamy i wkładamy do garnka. Dodajemy przyprawy i włoszczyznę, zalewamy wodą. Gotujemy do momentu, aż mięso będzie samo odchodziło od kości. W razie potrzeby możemy dolewać lub odparowywać wodę tak, aby powstały wywar miał ok. ½ litra objętości. Mięso z wywaru odcedzamy i odstawiamy do przestygnięcia. Łopatkę wraz z mięsem z nóg mielimy na maszynce z grubymi oczkami. Dodajemy do niej przeciśnięty przez praskę czosnek, przyprawy i chłodny wywar. Dokładnie wyrabiamy. Masę można odstawić na kilka godzin do lodówki, by mielonka była jeszcze smaczniejsza. Następnie nakładamy ją do słoików do ok. ¾ ich wysokości. Dobrze ugniatamy łyżką namoczoną w gorącej wodzie. Słoiki zakręcamy i wstawiamy do garnka z umieszczoną na dnie ściereczką. Zalewamy pod nakrętki zimną wodą. Wolno podgrzewamy i gotujemy przez ok. 2,5 godziny. Zostawiamy do ostygnięcia. Następnego dnia mielonkę pasteryzujemy przez godzinę, a kolejnego przez pół godziny. Jeśli planujemy przechowywać ją w lodówce i szybko zjeść, możemy zrezygnować z dwóch ostatnich dni pasteryzowania.
Mielonka ze słoika jest aromatyczna i z pewnością posmakuje każdemu. Na chleb posmarowany takim mięsiwem można położyć pomidora i cebulę, a wydobędziemy z niego jeszcze bardziej fantastyczny smak. Słoik można z powodzeniem zapakować do torby podróżnej czy wziąć na piknik. Dla smakoszy mocniejszych trunków – konserwa domowej roboty rozsmarowana na chlebie idealnie sprawdzi się jako zakąska.