PoradyLubisz fasolkę szparagową? Oto co się stanie z twoim organizmem, gdy będziesz ją jadł

Lubisz fasolkę szparagową? Oto co się stanie z twoim organizmem, gdy będziesz ją jadł

Fasolka szparagowa, źródło: ala/AdobeStock
Fasolka szparagowa, źródło: ala/AdobeStock
Marzena Pęcak
05.07.2023 18:09, aktualizacja: 06.07.2023 17:19

Fasolka szparagowa zdominowała Twoje menu? Mógłbyś jeść ją na okrągło? Tylko czy na pewno jest to bezpieczne i dobre dla naszego organizmu? Przeczytaj ten artykuł do końca, a wszystko stanie się jasne!

Sezon na fasolkę szparagową trwa w najlepsze. Nic więc dziwnego, że często gości w naszym menu. Sama jestem jej ogromną miłośniczką. A w wersji z panierką z bułki tartej i masełkiem to już w ogóle sztos. To moje ulubione danie z lat szczęśliwego dzieciństwa, które często serwowała moja babcia Zosia. Dlatego też do fasolki w takiej wersji mam szczególny sentyment. Też masz taką potrawę, która kojarzy Ci się z dzieciństwem? Jeśli tak, koniecznie mi o tym napisz!

Żółta fasolka szparagowa/źródło: PhotoHunter/AdobeStock
Żółta fasolka szparagowa/źródło: PhotoHunter/AdobeStock

Moja babcia powtarzała, że wszystko jest dla ludzi, tylko każdą czynność należy wykonywać "z głową". I nie inaczej jest z jedzeniem fasolki szparagowej. Oczywiście możemy ją wykorzystywać w naszej kuchni na różne sposoby. Należy jednak pamiętać o umiarze. Dlaczego? Już za moment wszystko stanie się jasne!

Fasolka szparagowa - na jakie korzyści możemy liczyć?

Oprócz tego, że fasolka szparagowa jest po prostu pyszna, a jej przygotowanie nie jest wcale skomplikowane, warto wspomnieć jeszcze o jej cennych wartościach. Otóż niepozorna fasolka szparagowa jest źródłem wielu witamin (m.in. A, C i K) oraz minerałów. Wśród tych najważniejszych wymienić należy: potas, żelazo, magnez, fosfor, wapń czy cynk.

Co więcej, fasolka szparagowa wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu na wielu płaszczyznach. Mowa tu m.in. o wsparciu przy procesie trawienia, jak i wzmocnieniu naszej odporności. To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Fasolkę szparagową warto dodać również do menu cukrzyka, gdyż ma niski indeks glikemiczny.

Co się stanie jednak, jeśli zjemy za dużo fasolki szparagowej?

Jak już wspomniałam wcześniej, w życiu najlepsza jest równowaga. Dlatego też jeśli przesadzimy z konsumpcją fasolki szparagowej, mogą dopaść nas niezbyt przyjemne skutki. Mowa tu chociażby o uciążliwych wzdęciach, które każdy z nas woli unikać szerokim łukiem. Jeśli więc chcemy czuć się lekko i przyjemnie przez cały dzień, zachowajmy bezpieczny umiar w jedzeniu fasolki szparagowej.

Warto również dodać, że fasolka szparagowa może nam zaszkodzić, jeśli źle ją przyrządzimy. Gdy będzie zbyt twarda, mogą pojawić się bóle brzucha. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie fasolki szparagowej. Pamiętaj, że lepiej zrobić to powoli i dokładnie, aby potem nie mierzyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Poza tym jedzenie niedogotowanej fasolki szparagowej wcale nie jest przyjemne. Po co więc psuć sobie dzień?

Na koniec trzeba dodać, że najbardziej popularna opcja serowania fasolki szparagowej z bułką tartą i masłem w smażonej wersji do najlżejszych dań nie należy. Dlatego najlepiej pozwolić sobie na nią od czasu do czasu, a nie zajadać się nią kilka dni z rzędu przez cały czas.

Nie przegap również naszego przepisu z fasolką szparagową: Jajko sadzone z ziemniakami i fasolką szparagową. Nasz ulubiony letni obiad w 20 minut

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także