NewsyHorrendalna cena ziemniaka. Za jedną sztukę zapłacisz nawet 17 zł

Horrendalna cena ziemniaka. Za jedną sztukę zapłacisz nawet 17 zł

Cena zakręconego ziemniaka- Pyszności, źródło: Canva, Instagram
Cena zakręconego ziemniaka- Pyszności, źródło: Canva, Instagram
Ewa
01.07.2023 15:30

Cena zakręconego ziemniaka nad polskim morzem przyprawia o gęsią skórkę. Za prostą przekąskę trzeba zapłacić prawie 20 zł.

Chociaż mogłoby się wydawać, że ziemniaki to produkt tani i ogólnodostępny, to nawet na nim można zarobić fortunę. Przekonają się o tym turyści odwiedzający nadmorskie miejscowości, gdzie od kilku sezonów króluje ziemniak na patyku. Za przekąską przepadają dzieci i namawiają rodziców do zakupu. Pozornie może się wydawać, że to dobre rozwiązanie — ot, zwykły ziemniak z przyprawami, ani nie jest specjalnie niezdrowy, ani nie powinien być porażająco drogi. Podczas płacenia okazuje się jednak, że chrupiąca spiralka na patyku potrafi kosztować tyle, co gofr z bitą śmietaną i owocami.

Paragony grozy z wakacji

Podczas letnich miesiąców w internecie krążą liczne paragony grozy z zawrotnymi kwotami. Zaskoczyć potrafi cena ryby w smażalni, lodów z automatu czy kultowych gofrów. Chociaż wiele osób narzeka, że przecież cena znana jest przed płaceniem, to wciąż może być ona zadziwiająca dla tych, którzy na wakacje w polskie góry lub nad morzem wybierają się raz w roku. Turystyczne miejscowości poza sezonem świecą pustkami, więc lipiec i sierpień to prawdziwe żniwa dla przedsiębiorców. Za letni zarobek niejednokrotnie muszą utrzymać firmę przez pozostałą część roku. Nie pomaga wysoka inflacja i panująca w sklepach drożyzna, a prawdziwym paragonem grozy są też rachunki za prąd i gaz.

Inflacja - Pyszności; foto: Canva
Inflacja - Pyszności; foto: Canva

Cena zakręconego ziemniaka nad polskim morzem

Chociaż każdy z nas zdaje sobie sprawę z rosnących cen, to niektóre rzeczy wciąż potrafią nas zaskoczyć. Od kilku sezonów nad morzem i na festynach wielką popularnością cieszy się zakręcony ziemniak na długim patyku. Za kilogram ziemniaków zapłacić trzeba ok. 3 zł. Za jeden patyk - 17 zł.

Pani Katarzyna odpoczywająca z synkiem w Darłówku przysłała do mnie zdjęcie kręconego ziemniaka (sztuk: 1), którego kupiła swojemu dziecku. Zapłaciła za to „cudo” aż 17 zł! Prawie 20 zeta za jedną pyrę! Cena zwala z nóg  - relacjonuje na swoim profilu na Instagramie Katarzyna Bosacka

Cena wywołała lawinę komentarzy. Jedni zwracają uwagę na to, że cena zakręconego ziemniaka jest zdecydowanie przesadzona i jest to tylko żerowanie na turystach. Pojawiają się jednak głosy, które bronią cennika:

Każdy kij ma dwa końce. Ludzie kupują coraz mniej, więc obrót mniejszy, a koszty rosną. Proszę do kręconej frytki doliczyć nie tylko ziemniaka, ale koszt frytury, przypraw, patyczek, serwetki, media (prąd, woda), ewentualna dzierżawa lokalu (miejsca), jeśli własność bez najmu, to podatek od nieruchomości (nad morzem naliczany stawkami z kosmosu, płatny za cały rok), ZUS, wynagrodzenie, podatki, księgowa, prowadzenie konta bankowego, bywa, że terminal płatniczy, bądź ZAiKs. Nie oceniajmy, bo rzeczywistości kreuje ktoś inny, nie ludzie pracujący. Życzę wszystkim przede wszystkim spokojnych wakacji.

Nie da się ukryć, że te wakacje będą drogie. Tylko od nas zależy, na co przeznaczymy wakacyjny budżet.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także