NewsyJagodzianka od Gessler kosztuje tyle, co obiad. Jednak bardziej niż cena zaskoczył mnie jej smak

Jagodzianka od Gessler kosztuje tyle, co obiad. Jednak bardziej niż cena zaskoczył mnie jej smak

Jagodzianki
Jagodzianki
Źródło zdjęć: © WP

12.06.2024 12:30, aktual.: 12.06.2024 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon na jagodzianki zaczął się wcześniej niż zwykle. Jednak szok, jaki wywołała cena tych wypieków w słynnej cukierni Magdy i Lary Gessler, jest dokładnie taki sam, jak co roku. Ile?! Jest jeszcze drożej niż w ubiegłe lato. Mimo to postanowiłam sprawdzić, czym różnią się te najbardziej ekskluzywne jagodzianki w Polsce od tych z popularnej sieciowej piekarni.

Gdy tylko weszłam do cukierni Słodki Słony przy ulicy Mokotowskiej, od razu poczułam, że sezon na jagodzianki ruszył pełną parą. Drożdżówki były pięknie wyeksponowane, wraz z ceną, żeby nie było żadnych wątpliwości i pewnie nieustających pytań. Klient, który był przede mną, poprosił o 9 jagodzianek i babeczkę na miejscu, także z jagodami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sezonowe smaki

Rachunek pana, który zafundował swojej rodzinie albo znajomym jagodową ucztę nie był mały. Opiewał na niemal 300 złotych! Jednak pomyślałam, że to istotne, że w tej cukierni tak stawia się na sezonowość. Oprócz jagodzianek są też babeczki z tymi owocami. Nie brakuje również słodkości z poziomkami. Na takie rarytasy skusiła się pani za mną. W witrynie czekał także wspaniały tort z poziomkami.

Zupełnie inna sytuacja spotkała mnie w sieciowej piekarni. Tam jagodzianki były słabo wyeksponowane. Nawet kiedy stałam w kolejce, nie byłam pewna czy są. Wtłoczone wśród innych drożdżówek, czekały właśnie na mnie. Nikt wcześniej z kolejki nawet o nie nie pytał.

Jagodzianki Magdy Gessler
Jagodzianki Magdy Gessler© WP

Słone ceny

Magda i Lara Gessler dyktują ceny jagodzianek. Chyba w całej Polsce nie ma droższych bułeczek niż w ich cukierni. Można oczywiście wspomnieć o sezonowych wypiekach Urszi Cakes. U tej cukierniczki tzw. jagodowa chmurka kosztuje 33 zł. Jednak jest to jagodzianka otwarta z kremem z białej czekolady i śmietaną, a więc inny rodzaj ciastka. Skupmy się zatem na klasycznych jagodziankach. Za taką w cukierni przy Mokotowskiej trzeba zapłacić 31 zł (cena wzrosła o 3 zł od ubiegłego roku). W popularnej Lubaszce zaś 5,10 zł.

Maślany smak

Wystarczy jedno spojrzenie na jagodzianki, by zobaczyć różnicę. Ta z cukierni Słodki Słony jest wyrośnięta, a z Lubaszki płaska niczym naleśnik. Po pierwszym kęsie można też ocenić ciasto. Jagodzianka z Mokotowskiej ma maślany, nasycony smak. Nie jest też zbyt słodka. Śmiało można powiedzieć, że ciasto drożdżowe to wizytówka cukierni Słodki Słony. Jego receptura kształtowała się przez lata. Używa się do niego masła najwyższej jakości. Właśnie tych argumentów używa Lara Gessler, wyjaśniając cenę wypieków. Ciasto jagodzianek z Lubaszki wygląda przy nim dość blado. Jest lekkie, nadmuchane, bez maślanego posmaku. Jednak trudno powiedzieć, że przesuszone czy kompletnie niesmaczne. Pamiętajmy też o cenie, która jest tu znacznie niższa.

  • Jagodzianka Magdy Gessler
  • Jagodzianka z Lubaszki
  • Porównanie jagodzianek
[1/3] Jagodzianka Magdy GesslerŹródło zdjęć: © WP

Jagód w bród

Ciasto czy jagody? Oba te elementy muszą iść w parze, by jagodzianki były udane. Zarówno znana cukiernia, jak i sieciowa piekarnia stawiają na świeże owoce. W wypieku z Mokotowskiej ich smak jest naturalny i jest ich naprawdę dużo. Po przekrojeniu drożdżówki wręcz się wylewają. Bułeczka jest nimi wypakowana po brzegi, są do ostatniego kęsa. W nadzieniu widać całe owoce, według mnie nie są łączone z dżemem, co spotyka się w tańszych wypiekach. 

W drożdżówce z Lubaszki jagód również jest sporo. Mają one jednak znacznie rzadszą konsystencję, właśnie bardziej przypominającą dżem. Ze składem tych drożdżówek można zapoznać się na stronie Lubaszki. Widnieją w nim jagody, 40 proc. Jednak owoce w tych wypiekach smakują inaczej. Różni je nawet trochę kolor. Ten w droższych jagodziankach jest zdecydowanie bardziej intensywny.

Najlepsza opcja

Łatwo wychwalać jagodzianki z rodzinnej cukierni Gessler, bo są pyszne. Według mnie jednak trudno, żeby takie nie były za taką cenę. Jak powiedziała Lara Gessler w rozmowie z Pudelkiem:

— Nikt nie musi kupować od nas jagodzianek, choć każdy może. Jest wiele opcji.

Trudno się z nią nie zgodzić. I trzeba obiektywnie przyznać, że jagodzianki z Lubaszki, choć znacznie tańsze, są przyzwoite. Może tylko nie jedzmy ich razem z tymi od Gessler, bo wtedy kontrast będzie duży.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także