PrzepisPrzekąskiMoja babcia piekła najlepsze jagodzianki. W jej starym zeszycie znalazłam przepis

Moja babcia piekła najlepsze jagodzianki. W jej starym zeszycie znalazłam przepis

Jagodzianki na niebieskim talerzyku polane lukrem
Jagodzianki na niebieskim talerzyku polane lukrem
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Janusz_Rys

09.06.2024 07:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jagodzianki to wypiek retro, który teraz stał się niezmiernie modny. Właśnie pierwsze jagodzianki zaczynają pojawiać się w cukierniach i trzeba za nie słono płacić. Ile by nie kosztowały, do smaku wypieków mojej babci jednak im daleko. Dlatego postanowiłam podzielić się jej przepisem i kilkoma trikami.

Jagodzianki to mój ulubiony letni wypiek. Nie jestem oryginalna, bo drożdżówki z tymi owocami mają mnóstwo fanów. Do tego stopnia, że w wielu cukierniach ustawiają się po nie kolejki. W tym roku możemy się cieszyć ich smakiem jeszcze przed kalendarzowym latem, bo owoce w lasach pojawiły się wyjątkowo wcześnie.

Jagody już w lasach

Przyroda w tym roku przyspieszyła. Jagody zaczęły się więc powoli pojawiać. Te owoce zgodnie ze starym przysłowiem "Święty Jan niesie jagód dzban" z reguły pokazywały się dopiero pod koniec czerwca, a sezon na jagodzianki rozkręcał się na początku lipca. Tymczasem jagód jest już tyle, że cukiernie rozpoczęły produkcję. Te pyszne i zdrowe owoce można też kupić na straganach i upiec bułeczki drożdżowe w domu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym nadziać jagodzianki?

W tym wypieku jagody są absolutnie kluczowe. Moja babcia nigdy nie dała namówić się, by przygotować jagodzianki z owoców mrożonych. Twierdziła, że to nie ten smak. O borówkach amerykańskich czy jagodach kamczackich to nawet nie chciała słuchać. Wykluczała też dżem czy konfiturę jagodową, po które dość często sięgają cukiernicy, bo znacznie obniża to cenę wypieku.

Do jagodzianek po prostu muszą być świeże jagody. Trzeba je też odpowiednio przygotować. Konieczne jest przebranie owoców, by nie było w nich listków, czy innych zabrudzeń. Potem krótko płuczemy je zimną wodą, bo to delikatne owoce i szybko chłoną wilgoć. Następnie dokładnie osuszamy ręcznikiem papierowym, bo zbyt wilgotne jagody w drożdżówce wysuszą się.

Co zrobić, by owoce nie wypłynęły z jagodzianek?

To częsta obawa, gdy zaczynamy piec jagodzianki. Niestety zdarza tak, gdy owoce nie mają dobrej konsystencji. Dlatego warto je delikatnie zagęścić, by były bardziej kleiste. Niektórzy cukiernicy mieszają owoce z budyniem waniliowym, który dodaje też aromatu. Babcia czasami stosowała mąkę ziemniaczaną. Jagody można lekko dosłodzić, dobrym wyborem jest cukier waniliowy.

Co jest ważniejsze jagody czy ciasto? To pytanie bez odpowiedzi. Ciasto na jagodzianki musi być elastyczne i miękkie by dało się w nim zamknąć sporą ilość owoców. W przypadku ciasta drożdżowego trzeba trzymać się dobrych receptur, długo je wyrabiać lub wspomagać się nowoczesnymi urządzeniami. W przypadku wyrastania nic się nie zmienia. Ciasto potrzebuje ciepła i czasu. Drożdżowe nie lubi pośpiechu, tak często mówiła moja babcia.

Przepis na jagodzianki

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej,
  • 7 g suchych drożdży lub 14 g świeżych drożdży,
  • szczypta soli,
  • 250 ml mleka,
  • 1 jajko,
  • 80 g masła, roztopionego,
  • pół szklanki cukru,
  • 8 g cukru waniliowego.

Nadzienie:

  • 300 g jagód,
  • 3 łyżki cukru,
  • 1 łyżka skrobi ziemniaczanej, opcjonalnie.

Sposób przygotowania:

  1. Mąkę pszenną wymieszaj z suchymi drożdżami. Jeśli używasz świeżych przygotuj rozczyn z drożdży, ciepłego mleka i cukru, potem dodaj go do mąki.
  2. Następnie dodaj resztę składników i wyrób ciasto. Pod koniec wyrabiania dodaj roztopiony tłuszcz. Wyrabiaj ciasto, aż będzie miękkie i elastyczne.
  3. Uformuj z ciasta kulę, włóż do oprószonej mąką miski i odstaw w ciepłe miejsce. Miskę przykryj ściereczką. Ciasto powinno podwoić objętość, co zajmie około 1,5 godziny.
  4. Potem ciasto jeszcze raz krótko wyrób, podzieli na ok. 15 części. Z każdej formuj okrągłą bułeczkę, a potem dłonią uciskaj ją by powstał placek.
  5. Na jego środku każdego placka układaj łyżkę jagodowego farszu. Zlepiaj placki po bokach, dokładnie dociskając.
  6. Każdą bułeczkę umieszczaj złączeniem w dół na blacie stołu i delikatnie nadawaj jej kształt owalny.
  7. Gotowe bułeczki układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i pozostawić do podwojenia objętości na około pół godziny.
  8. Wyrośnięte jagodzianki piecz w temperaturze 180 stopni C przez około 20 minut. Gdy wystygną możesz je polukrować lub posypać cukrem pudrem.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl